Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Czas sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie

Czas sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie

Analiza danych rynkowych, przeprowadzona przez spółkę Metrohouse na podstawie transakcji przeprowadzonych w lipcu i sierpniu, wskazuje na poprawę sytuacji na warszawskim rynku wtórnym. Znacznemu obniżeniu uległa średnia długość czasu oczekiwania na nabywców lokali mieszkalnych, a jednocześnie spadła też wysokość wynegocjowanej w transakcjach kwoty.

Dane przedstawione w ostatnich notowaniach Barometra nie prezentowały się optymistycznie, szczególnie dla osób podejmujących się sprzedaży mieszkania. Początek roku, głównie za sprawą wyprzedaży lokali mieszkalnych zalegających w bazach pośredników, przyniósł wzrost średniego czasu sprzedaży do ponad 8 miesięcy. W związku z tym transakcje obrotu mieszkaniami w lipcu i sierpniu mogą poszczycić się rekordowo krótkim czasem sprzedaży, który wynosił niespełna 3,5 miesiąca. Równie szybki wynik zawarcia transakcji po raz ostatni odnotowany został na początku 2012 roku, następnie czas ten stopniowo wydłużał się, osiągając maksymalny rezultat dokładnie na początku bieżącego roku. W Warszawie sprzedawane są relatywnie niedrogie lokale mieszkalne. Mediana wakacyjnych transakcji sprzedaży mieszkań kształtuje się na poziomie 307 tys. złotych. W związku z tym za średnią cenę transakcyjną wynoszącą 7 400 zł można nabyć jedynie 41,5 mkw.

Spośród 10 sprzedanych lokali mieszkalnych 4 z nich to mieszkania powstałe w latach 70-80 tych z technologią wielkiej płyty. Stosunkowo słabą popularność w danym okresie odnotowały kamienice, zaś wzrostem zainteresowania cieszyły się mieszkania powstałe po roku 2000 (29% transakcji). W przypadku ostatnich z wymienionych mieszkań sprzedaż dotyczyła lokali o cenie zbliżonej do średniej warszawskiej i zlokalizowanych w nieco bardziej odległych dzielnicach, w których ceny te są jak najbardziej realne. Według danych statystycznych transakcje sprzedaży mieszkań były zawierane najszybciej (poniżej 30 dni) na lokale dwupokojowe, usytuowane w budynkach z lat 1960-1990.

Jak wynika z analizy transakcji, szybsza sprzedaż nie współgra ze zwiększoną możliwością negocjacji ceny mieszkania. W czasie ostatnich dwóch miesięcy różnica pomiędzy ostatnią z cen ofertowych a ceną transakcyjną wynosiła zaledwie 2%. W co 5 transakcji nie doszło zaś do porozumienia i żadna kwota nie została wynegocjowana. Co więcej nie wystąpił również przypadek obniżenia ceny ofertowej o ponad 10%. Statystycznie wartość upustów najczęściej wahała się od 5 do 12 tys. złotych.

Wśród najchętniej wybieranych w okresie wakacyjnym uplasowały się mieszkania na: Mokotowie, Bemowie, Bialanach, Pradze Południe, Śródmieściu i Włochach.
Data publikacji: 30.09.2014

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również