Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Dzielnica Grzegórzki w Krakowie

Dzielnica Grzegórzki w Krakowie

Fot. Ryszard Szokalski, DK-DEVELOPMENT

Jak powinno wyglądać idealne miejsce do zamieszkania w Krakowie? Przede wszystkim powinno być ciche i spokojne, z łatwym dostępem do zielonych terenów rekreacyjnych, w bliskim sąsiedztwie historycznego i kulturalnego centrum. Powinno cechować się atrakcyjną lokalizacją w Śródmieściu, powinno dynamicznie się rozwijać, unowocześniać i pięknieć na oczach swoich mieszkańców.

Jeśli dodać do tego nowoczesną, szybką i wygodną komunikację publiczną, a w pobliżu mieszkania liczne przedszkola, dobre szkoły i uczelnie wyższe oraz najbardziej lubiane przez krakowian centra handlowo-rozrywkowe – miejsce to może wydawać się nierealne. A jednak! Znajdziemy je z powodzeniem w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki.

Dzielnica II Grzegórzki leży w Śródmieściu, choć przyłączona została do gminy miejskiej dopiero w 1910 roku, w trakcie tworzenia tzw. Wielkiego Krakowa. Dzielnica ta obejmuje kilka bardzo zróżnicowanych fragmentów miasta.

Grzegórzki na początku XX wieku były w przeważającej części dzielnicą przemysłową. Trwająca tam w latach 2004-2005 przebudowa dawnej Rzeźni Miejskiej na nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe „Galeria Kazimierz” stała się symbolem rozpoczęcia ostatniej, wciąż trwającej fazy dynamicznych zmian charakteru dzielnicy. Swojej funkcji przez lata nie zmieniła natomiast Hala Targowa położona przy al. Daszyńskiego, wzniesiona tuż przed II wojną światową.

zdjecie

Wesoła to rejon najbliżej sąsiadujący ze Starym Miastem. Obfituje on w piękną, zabytkową zabudowę architektoniczną oraz gmachy uczelni wyższych – znajdują się tam między innymi kliniki uniwersyteckie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2004-2008 w rejonie tym powstał nowoczesny gmach Opery Krakowskiej z widownią na 764 miejsc, sceną o powierzchni 443 metrów kwadratowych, z sceną kameralną na 180 osób oraz nowoczesnym zapleczem technologicznym. Prawdziwymi perłami tej części dzielnicy są rozległe, rekreacyjne tereny zielone, w tym najstarszy w Polsce Ogród Botaniczny oraz Park Strzelecki.

Południowy rejon dzielnicy Grzegórzki, położony wokół al. Daszyńskiego, graniczy z Kazimierzem – ta historyczna dzielnica żydowska to nie tylko współczesne centrum nocnego życia Krakowa, obfitujące w najlepsze restauracje i ciekawe, klimatyczne kluby, ale także miejsce ważnych wydarzeń kulturalnych, w tym przede wszystkim dorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej. Spokojne rejony al. Daszyńskiego i głośny, tętniący życiem Kazimierz dzielą zaledwie „dwa kroki”, niewiele stamtąd dalej na Rynek Główny Krakowa.

Południowa część Grzegórzek położona jest bezpośrednio nad Wisłą. Zapewnia tym samym mieszkańcom tej części miasta możliwość wygodnego korzystania z Bulwarów Wiślanych, które są idealnym miejscem dla miłośników biegania, jazdy na rowerze, jazdy na rolkach albo spokojnych spacerów na Wawel. W południowym rejonie Krakowa powstają obecnie wysokiej klasy budynki mieszkalne - nawiązujące do tradycji miasta nowe kamienice, oferujące apartamenty dla osób najbardziej wymagających.

zdjecie

Północna część Dzielnicy II Grzegórzki to Olsza i Osiedle Oficerskie – obszary zagospodarowane w okresie XX-lecia międzywojennego, kiedy to w rejonie tym powstały liczne, wysokiej klasy wille – jedne stylizowane na polskie dworki, inne o nowoczesnych, modernistycznych formach, a wszystkie z nich otoczone przepiękną zielenią, której teraz również nie brakuje w tej okolicy (szczególnie nad rzeką Prądnik, zwaną w tym rejonie Białuchą). Dziś również można zostać szczęśliwym mieszkańcem nowej, atrakcyjnej i kameralnej willi wkomponowanej w zabytkową krakowską zabudowę.

zdjecie

Warto zauważyć, że wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych, tj. od Ronda Młyńskiego przez Rondo Mogilskie do Ronda Grzegórzeckiego, stale powstają i funkcjonują nowoczesne budynki biurowe i centra administracyjne, które stanowią miejsce pracy dla bardzo wielu krakowian. To doskonale skomunikowana część miasta, głównie za sprawą rozbudowanej sieci połączeń transportu publicznego, kluczowym węzłom komunikacyjnym oraz bliskości Dworca Głównego PKP.
Data publikacji: 12.05.2015

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również