Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Pośrednicy na rynku nieruchomości - jakie usługi oferują agencje pośrednictwa i czego możemy wymagać

Pośrednicy na rynku nieruchomości - jakie usługi oferują agencje pośrednictwa i czego możemy wymagać

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Poszukując mieszkania ma rynku wtórnym prędzej czy później zetkniemy się z agencjami pośredniczącymi w obrocie nieruchomościami. Czy warto korzystać z ich usług i co nam może zapewnić współpraca z pośrednikiem?

Kim jest pośrednik?



Pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz.U z 2010 r. Nr 102, poz. 651) jest osoba fizyczna, która uzyskała licencję zawodową. Licencja jest potwierdzeniem posiadania przez pośrednika odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Ustawa o gospodarce nieruchomościami definiuje także kodeks powinności pośrednika, określając jego obowiązki.

Umowa z pośrednikiem – co powinna zawierać?



Aby skorzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami konieczne jest sporządzenie i podpisanie umowy precyzującej zakres usług i odpowiedzialności pośrednika. Umowa powinna być zawarta na piśmie i powinna zawierać:
- imię i nazwisko pośrednika odpowiedzialnego za jej realizację wraz z numerem licencji (przed podpisaniem umowy nr ten możemy sprawdzić na stronie internetowej organizacji zrzeszającej pośredników w obrocie nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości www.pfrn.pl ),
- oświadczenie o posiadaniu polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przez pośrednika wraz ze wskazaniem jej numeru oraz towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym została zawarta,
- dokładną specyfikację usług, jakie zobowiązuje się dla nas wykonać pośrednik. Wśród wymienionych czynności, poza ogólnikowym zapisem mówiącym o wyszukaniu i przedstawieniu oferty, powinno znaleźć się przede wszystkim weryfikacja stanu prawnego nieruchomości oraz skompletowanie dokumentacji koniecznej do zawarcia transakcji, a także negocjacja ceny w imieniu klienta.

zdjecie
Fot. http://www.freedigitalphotos.net


Prowizja pośrednika



Umowa z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami powinna określać wysokość oraz termin płatności prowizji na jego rzecz. W przypadku zakupu nieruchomości za pośrednictwem agencji pośrednictwa zdarza się, że nie jest pobierana prowizja od nabywcy, przy czym jej koszt jest wówczas po prostu elementem ceny. Zwykle prowizja określana jest przez agencje na poziomie ok. 2,5 – 3% wartości transakcji. Jej wysokość nie wynika jednakże z jakichkolwiek regulacji prawnych, zatem wskazane jest negocjowanie ostatecznej kwoty. Podpisując umowę upewnijmy się także, że wysokość prowizji została określona brutto – wraz z podatkiem VAT. Dla nabywcy korzystne jest także, aby umowa przewidywała płatność prowizji po zakończeniu transakcji zakupu mieszkania, czyli po podpisaniu aktu notarialnego.

Czy warto skorzystać z usług pośrednika?



Czy z tytułu zakupu mieszkania warto ponosić dodatkowe, nie małe przecież koszty? Przecież np. przy zakupie mieszkania o wartości 400 tys. zł koszt samej tylko prowizji wyniesie ok. 12 tys. zł.

Licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien dać nam poczucie bezpieczeństwa transakcji zakupu. Korzystając z usług profesjonalnej agencji pośrednictwa nieruchomości, mającej ugruntowaną pozycję na rynku, możemy spodziewać się kompleksowej usługi – od wyszukania i prezentacji mieszkania jakie odpowiada naszym oczekiwaniom, poprzez sprawdzenie jego stanu prawnego do przygotowania formalnej strony transakcji włącznie.

Oczywiście nie oznacza to, że musimy zdać się na wyłączność agencji w poszukiwaniu interesującego nas mieszkania. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią ilością czasu na przeszukiwanie zasobów ogłoszeń oraz wiedzy pozwalającej na samodzielną weryfikację informacji uzyskanych od sprzedawcy, nic nie stoi na przeszkodzie aby samodzielnie podjąć się znalezienia i zakupu wymarzonego M.
Data publikacji: 08.07.2013

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również