Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Poznań Nowe Miasto

Poznań Nowe Miasto

Fot. http://www.virke.pl

Nowe Miasto to obszar obejmujący swoim zasięgiem ok. 40% Poznania. Mimo że pod wieloma względami stanowi zróżnicowaną przestrzeń, jest coś, co łączy wszystkie jego części: Dobrze się tutaj mieszka!

Nowe Miasto jest największą z pięciu dawnych dzielnic Poznania. Rozciągała się ona bowiem na wschód od Warty, zajmując obszar miasta zlokalizowany na prawym brzegu rzeki, a także Ostrów Tumski – łącznie trochę ponad 40% terytorium całego Poznania.

Podział administracyjny uwzględniający dzielnice zniesiono w 1990 r., jednak Urząd Miasta przydzielił obszary dawnych dzielnic do swoich delegatur, w ramach których funkcjonuje część instytucji gminnych. Na terenie dzielnicy znajduje się między innymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy i Sąd Rejonowy. W skład Nowego Miasta wchodzą mniejsze osiedla również znane dzielnicami, niepełniące jednak żadnych funkcji administracyjnych.

Zabudowa Nowego Miasta



Wbrew nazewnictwu Nowe Miasto stanowi obszar, w obrębie którego znajdują się najstarsze części Poznania – Śródka i Ostrów Tumski. Dzielnica jest jednak zróżnicowana (co wiąże się bezsprzecznie z faktem, że obejmuje rozległe terytorium) – zarówno jeśli chodzi o zagospodarowanie terenu (obok zabudowy mieszkalnej i terenów zielonych znajdziemy także zabudowania industrialne), jak i o samą zabudowę.

Zabytkowe budowle; stare kamienice, które przetrwały wojnę; powojenne bloki wielkopłytowe; domy wielo i jednorodzinne; okazałe wille, a w końcu nowoczesne apartamentowce i nowe, komfortowe mieszkania – wszystkie one tworzą zróżnicowany krajobraz architektoniczny Nowego Miasta.

Komunikacja



Dlaczego warto kupić mieszkanie na prawym brzegu Warty? Powodów jest kilka. Jednym z nich jest dobre połączenie z centrum. Osiedla usytuowane bliżej Warty dzieli od Starego Miasta jedynie rzeka. Z kolei te części Nowego Miasta, które leżą już na obrzeżach, skomunikowane są z centrum oraz z pozostałymi częściami Poznania licznymi liniami autobusowymi (nocne, pospieszne) i tramwajowymi.

Można więc wybrać albo mieszkanie tuż przy centrum albo mieszkanie nieco od niego oddalone, jednak dogodnie połączone z pozostałymi dzielnicami rozbudowaną siecią komunikacji miejskiej.

Edukacja



Kolejnym bezsprzecznym atutem dzielnicy Nowe Miasto jest oferta edukacyjna skierowana do dzieci. Każdy rodzic, w trosce o dobro swojej pociechy, pragnie, aby w szybki i bezpieczny sposób docierała codziennie do przedszkola czy szkoły i aby edukacja, którą odbiera była na najwyższym poziomie.

Na terenie dzielnicy działa 30 przedszkoli publicznych oraz mnóstwo prywatnych placówek tego typu, a także wiele punktów przedszkolnych i klubów malucha. Działa tu także 20 szkół podstawowych oraz podobna liczba gimnazjów – mowa o jednostkach publicznych.

Wśród nich są także szkoły z oddziałami sportowymi, integracyjnymi oraz szkoły dwujęzyczne. Alternatywą dla publicznych placówek oświatowych są placówki prywatne, których także nie brakuje na Nowym Mieście.

zdjecie
Fot. http://www.tarasywarty.pl


Opieka medyczna



Nad zdrowiem mieszkańców dzielnicy czuwają lekarze i pielęgniarki Przychodni Rejonowej Zespołu Opieki Zdrowotnej Poznań-Nowe Miasto, w ramach której działają rozmaite poradnie specjalistyczne. Jako że obszar Nowego Miasta jest duży, mnóstwo tu również mniejszych przychodni – tak publicznych, jak i prywatnych poradni i gabinetów. Praktycznie na każdym osiedlu znajduje się chociaż jedna placówka medyczna.

Zakupy



Głównym obiektem handlowo-rozrywkowym na Nowym Mieście jest Galeria Malta, w której znajdziemy 170 sklepów, kawiarni i restauracji, punktów usługowych, kino Multikino, a także klub fitness, dla najmłodszych zaś – plac zabaw.

Innym obiektem tego typu jest Park Handlowy Franowo, w którym oprócz butików odzieżowych znajduje się duży hipermarket spożywczy, markety budowlane (OBI, IKEA, Komfort). W obrębie Nowego Miasta znajdują się także CH M1 oraz Praktiker.

Sport i rekreacja



Wokół Jeziora Maltańskiego rozciąga się urokliwy pas zieleni. Samo jezioro stanowi zresztą nie lada atrakcję, jednak infrastruktura rozbudowana w jego okolicy wykorzystuje potencjał rekreacyjny niemalże w 100%.

Ośrodek Sportu i Rekreacji i działające przy nim centrum sportowo-rekreacyjne Malta Ski oferuje mieszkańcom możliwość korzystania z toru regatowego, Kolejki Górskiej Adrenaline, letniego toru saneczkowego, pola do mini golfa, pól piknikowych – to wszystko latem. A zimą? Dwa stoki narciarskie ze sztuczną nawierzchnią i z wyciągami oraz lodowisko.

Do zimowych szaleństw saneczkowych stworzono z kolei Garaszewską Górę. Sztuczne wzniesienie, na którym wyznaczono ścieżki piesze i rowerowe, zimą przeistacza się w górkę idealną do zjazdów saneczkarskich.

Park Tysiąclecia i lasy porastające zarówno okolice Malty, jak i peryferie Poznania (np. tereny leśne w Główieńcu), Ogrody Elizy Orzeszkowej czy też użytek ekologiczny „Świątnica I” zlokalizowany na południowych obrzeżach miasta – to inne przykłady wielości i rozmaitości zielonych terenów dzielnicy. Warto dodać, że mieści się tu także ZOO.


Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 09.06.2014

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również