Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Wybierz mieszkanie dostosowane do swoich potrzeb.

 Wybierz mieszkanie dostosowane do swoich potrzeb.

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Wybierając mieszkanie zwykle podstawowym kryterium, jakie bierzemy pod uwagę jest cena lokalu oraz jego metraż. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy wyborze wymarzonego M?

Kryterium ceny



Kwota, jaką kupujący jest w stanie przeznaczyć na zakup lokalu jest najbardziej podstawowym kryterium wyboru. Znając swoje możliwości finansowe – w tym zdolność kredytową oraz warunki spłaty kredytu hipotecznego (jeśli będziemy posiłkować się nim przy zakupie), określamy pułap dalszych poszukiwań: z lektury ofert deweloperów dowiemy się na jaki metraż i w jakiej lokalizacji możemy liczyć w ramach posiadanych środków (przy założeniu negocjacji ceny wyjściowej samodzielnie lub przy pomocy portali oferujących grupowe zakupy mieszkań w konkretnych lokalizacjach).

Określając swoje możliwości finansowe należy zawsze pamiętać o zapewnieniu środków na formalności związane z zakupem, takie jak np. opłaty notarialne, czy też na wykończenie mieszkania (zwłaszcza, jeśli oddawane jest w tzw. stanie deweloperskim). Nie warto przeznaczać całości posiadanych środków na sam zakup licząc, iż później „jakoś to będzie”.

Lokalizacja



Zróżnicowanie rynku nieruchomości powoduje, iż ceny wahają się w zależności od lokalizacji. W praktyce oznaczać to będzie, że środki jakie możemy przeznaczyć na zakup mieszkania, w zależności od jego położenia (dzielnicy), mogą być wystarczające do nabycia lokalu o różnym metrażu. Warto zatem przed zakupem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno chcemy nabyć mieszkanie w lokalizacji „prestiżowej” (a zatem droższej), czy też lepszym rozwiązaniem będzie kupno lokalu w dzielnicy o mniej uznanej renomie, lecz za to o większej powierzchni? Różnice w cenie często mogą oznaczać nawet obecność w mieszkaniu kolejnego pokoju, co zwłaszcza w przypadku rodziny z dziećmi ma niebagatelne znaczenie.

Decydując się na konkretną lokalizację należy wziąć pod uwagę okoliczną infrastrukturę;
- komunikacyjną, umożliwiającą sprawne przemieszczanie się do miejsca pracy oraz innych lokalizacji związanych z prowadzonym trybem życia,
- handlową i usługową - dostępność sklepów (zarówno centrów handlowych, jak i mniejszych placówek) oraz różnego rodzaju usług niezbędnych w codziennym życiu (np. serwis samochodowy),
- placówki oświatowe oraz rekreacyjne, co może być istotne szczególnie dla rodzin posiadających lub planujących posiadanie dzieci.

zdjecie
Fot. http://www.freedigitalphotos.net


Metraż i rozkład mieszkania



Zarówno kryteriom cenowe, jak i wybór lokalizacji przyszłego mieszkania będą miały wpływ na jego wielkość. Przy określaniu metrażu warto określić się ile osób docelowo będzie mieszkało w lokalu (czy planujemy założenie rodziny, posiadanie dzieci), ile czasu zamierzamy spędzać w mieszkaniu (czy będzie np. miejscem pracy) oraz jakie środki możemy przeznaczyć na bieżące opłaty eksploatacyjne (przy praktycznym założeniu, iż raczej będą one z czasem rosły).

Ze względu na praktyczne walory użytkowe ważne jest, aby w miarę możliwości mieszkanie podzielone było na:
- strefę dzienną, gdzie odbywa się główna aktywność w ciągu dnia, dostępną dla wszystkich domowników oraz gości (pokój dzienny, jadalnia, kuchnia, hall, łazienka z toaletą),
- strefę prywatną rozumianą jako miejsce odpoczynku oraz ewentualnie pracy – miejsce dostępne jedynie dla domowników (pokój dziecka, gabinet, sypialnia, główna łazienka).

Modelowym rozwiązaniem jest posiadanie mieszkania, w którym pomieszczeń mieszkalnych (pokoi) jest przynajmniej o jeden więcej niż zamieszkujących je osób (1 osoba – 2 pokoje, 2 osoby – 3 pokoje, 3 osoby – 4 pokoje, itd.). W praktyce oznacza to, że każdy mieszkaniec będzie miał do dyspozycji własny pokój, a ponadto przynajmniej jeszcze jedno pomieszczenie będzie mogło spełniać funkcję pokoju dziennego dla wszystkich domowników lub też pokoju gościnnego.

Możliwość odsprzedaży – atrakcyjność na rynku wtórnym



Jeżeli nie planujemy użytkowania zakupionego lokalu jako „mieszkania docelowego”, warto przemyśleć zakup także pod względem możliwości późniejszej jego odsprzedaży. O ile nie będzie miała miejsca żadna zewnętrzna przyczyna obniżenia atrakcyjności lokalizacji (np. powstanie w sąsiedztwie wyjątkowo uciążliwych inwestycji) mieszkanie odpowiednio dobrane pod względem potrzeb konkretnej liczby domowników, właściwie utrzymywane i eksploatowane oraz znajdujące się w lokalizacji z dobrą infrastrukturą, po założonym przez nabywcę okresie eksploatacji ma wszelkie szanse znaleźć nabywców na rynku wtórnym.

red. Wojciech Falski
Data publikacji: 27.05.2013

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również