Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Wykończenie mieszkania krok po kroku

Wykończenie mieszkania krok po kroku

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Przeprowadzenie prac wykończeniowych w nowo-zakupionym lokalu mieszkalnym zawsze stanowi wyzwanie dla jego nabywcy. Jest to ten etap zakupu, gdy nabywca bezpośrednio wpływa na ostateczny charakter swojego mieszkania, który zależeć będzie głównie od jego decyzji i sprawności wynajętych specjalistów.

Jaką kwotę przeznaczyć na wykończenie?



Jednym zdaniem można by powiedzieć, że taką, na jaka pozwala budżet nabywcy. W obecnej sytuacji rynkowej, nie posiadający ograniczeń finansowych nabywca lokalu mieszkalnego ma w zasadzie dowolne możliwości realizacji pomysłów związanych z jego wykończeniem według własnych upodobań. Jedyna realna barierą są wówczas przepisy – zwłaszcza budowlane, a także obowiązek powstrzymania się od wyrządzania szkody osobom trzecim.

Co jednak zrobić w przypadku ograniczonego budżetu? Na to pytanie także można odpowiedzieć w jednym zdaniu: zaplanować go rozsądnie na etapie zakupu mieszkania. Aby zrobić to możliwie najlepiej, ważne jest przeprowadzenie bezpośredniego rozeznania wśród producentów i dostawców oferujących materiały wykończeniowe. Porównanie asortymentu oferowanych materiałów pozwoli z jednej strony na prawidłowe skomponowanie budżetu przewidzianego na wykończenie, z drugiej zaś na stworzenie wizji mieszkania, do jakiej dążyć będzie jego nabywca.

Nowy właściciel powinien w planach wydatków szczególnie uwzględnić pomieszczenia tradycyjnie najdroższe, jeśli chodzi o materiały wykończeniowe oraz robociznę, tj. kuchnię i łazienkę. Do pozostałych, dość znacznych wydatków zaliczyć można także wykończenie ścian (jeśli umowa z deweloperem nie przewidywała np. standardu gładzi gipsowej i malowania), podłogi w pomieszczeniach oraz ciągach komunikacyjnych (w tych drugich szczególnie narażone na nadmierne zużycie) oraz stolarkę wewnętrzną (jeśli nie została przewidziana w umowie).

Dla celów planowania budżetu na wykończenie mieszkania można przyjąć kwotę 1000 zł na m2. Bezpiecznie jest także założyć w wydatkach margines na nieprzewidziane okoliczności w wysokości ok. 20% budżetu. Tak zaplanowane środki powinny wystarczyć na zakup materiałów o dobrej jakości, opłacenie ekipy zajmującej się pracami wykończeniowymi oraz na zakup podstawowego sprzętu AGD (wyposażenie kuchni oraz łazienki).

Dobór materiałów wykończeniowych



Zwykle założeniem jest eksploatacja nowego mieszkania przez co najmniej kilka lub kilkanaście kolejnych lat, dlatego też licząc na jego bezproblemowe użytkowanie należy zainwestować przede wszystkim w solidność materiałów wykończeniowych. Jest to podstawowa zasada, niezależnie od indywidualnych gustów dotyczących wykończenia wnętrz, która w szczególności dotyczy pomieszczeń, urządzeń i elementów używanych szczególnie intensywnie, takich jak kuchnia i łazienka, ciągi komunikacyjne, osprzęt elektryczny (włączniki i kontakty) oraz drzwi wewnętrzne.

Podstawowe zasady, o jakich należy pamiętać dokonując wyboru materiałów wykończeniowych to m.in.;
- nie uleganie zbytnio aktualnym trendom: zbyt charakterystyczne elementy wykończenia mieszkania najszybciej się starzeją i po kilku latach mogą wyglądać kontrowersyjnie,
- w przypadku dylematu finansowego lepiej zrezygnować z modnych gadżetów na rzecz solidności wykończenia i jakości materiałów,
- przed zakupem materiałów za pośrednictwem Internetu, „w szczególnie korzystnej cenie”, należy obejrzeć je na żywo u najbliższego dostawcy oraz upewnić się, iż jest możliwość zwrotu,
- należy wybierać dostawców oferujących transport (zwłaszcza szczególnie ciężkich lub nieporęcznych materiałów) lub dokonywać zakupów w odległości umożliwiającej samodzielny dowóz zakupionych towarów bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów,
- kupując materiały typu glazura, terakota, kleje budowlane lub fugi należy upewnić się o możliwości zwrotu niezużytych ilości,
- przy zakupie zawsze żądać dowodu zakupu, który jest podstawa do ewentualnych reklamacji - najlepiej faktury uprawniającej nabywcę do ewentualnych odliczeń podatkowych.

zdjecie
Fot. http://www.freedigitalphotos.net/


Jak wybrać ekipę wykończeniową?



Na temat wyboru firmy, która zajmie się wykończeniem mieszkania jest tyle zdań, ile osób, które miały kiedykolwiek do czynienia z tematyką remontów. Jest jednak parę uniwersalnych zasad, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka związanego z tym zagadnieniem.

Ostrożnie z ogłoszeniami: każda nowa inwestycja oddawana przez deweloperów prędzej czy później jest dosłownie zasypywana ogłoszeniami firm oferujących prace wykończeniowe w różnym zakresie. Na korzystanie z usług oferowanych w ten sposób można decydować się jedynie w przypadku, kiedy nabywca mieszkania nie dysponuje alternatywnym rozwiązaniem lub decyduje się na wąski zakres prac, np. zamawia i montuje żaluzje czy rozmieszcza punkty elektryczne.

Fachowiec od wszystkiego: doświadczenie podpowiada, że taka osoba nie istnieje – jest jak Yeti lub UFO: komuś wydawało się, że go widział ale po fakcie okazywało się, że to jednak nie było to. Wobec zmian w technologiach materiałów budowlanych oraz technik wykonywania różnego rodzaju prac i instalacji jest praktycznie niemożliwe alby jedna osoba z powodzeniem potrafiła przeprowadzić „brudne” prace budowlano-wykończeniowe, elektryczne, hydrauliczne, podłączenie urządzeń i montaż stolarki.

Ekipa z polecenia: jest to najbardziej powszechny ale też najbardziej sprawdzony sposób na dobór firmy do prac wykończeniowych. Należy jednak korzystać z polecenia osób, do których można mieć zaufanie i po uprzednim zapoznaniu się z efektem dotychczasowych działań polecanej firmy.

Ustalenia z firmą wykończeniową: najwłaściwszym sposobem ustalenia zakresu, terminu oraz należności za prace wykończeniowe jest zawarcie umowy z wynajętą firmą. W umowie, poza wspomnianymi powyżej kwestiami można ująć także aspekt kary umownej za niedotrzymanie terminu realizacji oraz np. odbiór poszczególnych etapów prac czy gwarancji oraz terminu na usunięcie ewentualnych wad wykończenia mieszkania.

Ważne jest, aby umowa określała dokładnie stan, jaki właściciel mieszkania zamierza osiągnąć (ryzyko ewentualnych dodatkowych prac leży wówczas po stronie firmy wykończeniowej) oraz nie przewidywała form zaliczkowej płatności eliminując ewentualne ryzyko finansowe właściciela mieszkania – zleceniodawcy. Dodatkowym aspektem posiadania umowy w formie pisemnej jest większa możliwość ewentualnego dochodzenia swoich praw w razie sporu.

Wykończenie pod klucz – oferta dewelopera: jest to rozwiązanie kuszące, zwłaszcza dla osób, które nie mają ochoty zajmować się samodzielnie kwestiami wykończenia mieszkania. Rozwiązanie to może się sprawdzić w przypadku, kiedy dokładnie zostanie ustalony zakres prac oraz specyfikacja użytych materiałów, z uwzględnieniem gustów i oczekiwań nabywcy mieszkania. W przypadku skorzystania z tej opcji należy również porównać koszty usługi z cennikiem innych, zewnętrznych podmiotów – tak, aby po czasie nie okazało się, że za luksus bezproblemowego odbioru mieszkania nie kosztował zbyt słono.

Rozliczenie prac



Rozliczenie prac firmy wynajętej do wykończenia mieszkania jest stosunkowo proste w przypadku posiadania odpowiednio skonstruowanej umowy. W takim przypadku nie ma większych wątpliwości co do terminu realizacji prac, ich zakresu oraz należności. Jeśli umowa przewiduje jakąkolwiek formę gwarancji na wykonane prace oraz termin usunięcia usterek tym lepiej dla właściciela mieszkania.

W przypadku umowy ustnej istnieje większe ryzyko związane z ewentualnym wyegzekwowaniem przez właściciela lokalu – zleceniodawcę prac, terminu oraz zakresu ich realizacji. W takim przypadku należy reagować odpowiednio wcześnie: jeśli na jakimkolwiek etapie prac zleceniodawca zauważy problemy lub opóźnienia, powinien niezwłocznie te kwestie wyjaśnić, a w ostateczności zerwać współpracę.

Jeśli wykończenie mieszkania ma charakter kompleksowy (a w przypadku mieszkań nabytych na rynku pierwotnym z reguły tak jest), a zleceniodawca nie posiada wiedzy technicznej lub po prostu z różnych powodów nie jest w stanie zweryfikować poprawności wykonanych robót, może skorzystać z pomocy zewnętrznej. Tak jak przy odbiorze mieszkania od dewelopera można wynająć osobę z doświadczeniem i wykształceniem budowlanym, przy pomocy której zostanie przeprowadzony odbiór prac wykończeniowych. Koszt takiej usługi to ok. 400 zł.

Inwestycja we własne mieszkanie, a szczególnie ta jej część, która wiąże się z pracami wykończeniowymi jest skomplikowaną i dość kosztowną operacją logistyczną. Począwszy od doboru i zakupu materiałów wykończeniowych oraz sprzętów, poprzez wybór firmy wykonującej prace na zlecenie właściciela, aż do odbioru mieszkania wykończonego pod klucz - wymaga poświęcenia znacznej ilości czasu i uwagi. Przy odpowiednim planowaniu oraz racjonalnym podejściu stanie się jednak wyzwaniem, któremu każdy może podołać.

red. Wojciech Falski
Data publikacji: 18.03.2013

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również