Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Zakup mieszkania i co dalej: jakie formalności czekają nabywcę lokalu?

Zakup mieszkania i co dalej: jakie formalności czekają nabywcę lokalu?

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Podpisanie aktu notarialnego oraz dokonanie zapłaty należności za zakupione mieszkanie nie kończą procesu zakupu nieruchomości. Aby cieszyć się w pełni z posiadania własnego M konieczne jest, poza przeprowadzeniem niezbędnych prac w lokalu, spełnienie jeszcze kilku formalności.

Wpis do księgi wieczystej



Po podpisaniu aktu notarialnego nabywca lokalu mieszkalnego staje się jego właścicielem. Aby ten fakt ujawnić i niejako potwierdzić konieczne jest wpisanie prawa własności wraz z danymi osoby, która je nabyła, do księgi wieczystej prowadzonej przez sąd rejonowy właściwy dla miejsca położenia nieruchomości. Wpis dotyczący prawa własności (dane właściciela wpisuje się w dziale II księgi) jest obowiązkowy i powinien zostać dokonany niezwłocznie po zmianie właściciela nieruchomości – ujawnia on wobec osób trzecich aktualny stan prawny nieruchomości.

Ujawnienie nowego stanu prawnego zakupionej nieruchomości jest szczególnie istotne w przypadku nabywców, którzy skorzystali z kredytu hipotecznego. Zwyczajowo bank udzielający takiego kredytu wymaga w umowie kredytowej ujawnienia w księdze wieczystej obciążenia nieruchomości z tytułu udzielonego kredytu (dział IV księgi wieczystej) – wpis ma charakter zabezpieczający ewentualne roszczenia banku i powinien być dokonany w terminie określonym w umowie. Nabywca jest wówczas zobowiązany do dostarczenia do banku odpisu z księgi wieczystej potwierdzającej dokonanie wpisu.

Jeżeli nabywca z różnych przyczyn nie jest w stanie samodzielnie złożyć we właściwym sadzie rejonowym,w wydziale ksiąg wieczystych wniosku o dokonanie wpisu wraz z załączonym odpisem z aktu notarialnego przenoszącego własność, złożenie takiego wniosku jest możliwe w jego imieniu przez notariusza, który transakcję zakupu przeprowadził.

Obowiązek meldunkowy



Obowiązek zgłoszenia do właściwego organu (urzędu gminy/dzielnicy lub miasta) miejsca i czasu pobytu ma charakter powszechny, tzn. dotyczy każdego, kto posiada obywatelstwo polskie i przebywa na terenie kraju. W swoim założeniu obowiązek ten ma na celu ułatwienie i zracjonalizowanie działań organów państwowych poprzez zgłoszenie im każdorazowo miejsca pobytu (zwłaszcza miejsca stałego pobytu).

Zameldowania na pobyt stały (w związku z zakupem nieruchomości w nowej lokalizacji) dokonuje się poprzez złożenie wniosku we właściwym urzędzie gminy (dzielnicy lub miasta). Do wniosku należy załączyć m.in. potwierdzenie wymeldowania się z poprzedniego miejsca pobytu stałego.

W przypadku posiadania dzieci są one meldowane wraz z rodzicami (ewentualnie wraz z osobą, która sprawuje nad nimi opiekę zgodnie z orzeczeniem sądu rodzinnego). Zgłoszenie nowego miejsca pobytu stałego wiąże się także z koniecznością wymiany (w ciągu 3 miesięcy od daty wymeldowania) dowodu osobistego oraz prawa jazdy.

Obowiązek meldunkowy, z racji braku konsekwencji prawnych jego niedopełnienia (osoby, które nie dopełniły tego obowiązku nie są w żaden sposób ścigane) jest często zaniedbywany lub ze względów partykularnych celowo pomijany. Aby zmotywować mieszkańców do zgłaszania nowego miejsca zamieszkania wiele samorządów wprowadziło preferencje dla osób zameldowanych na ich terenie, np. poprzez pierwszeństwo przyjęć dzieci takich osób do żłobków i przedszkoli, ulgi w korzystaniu z obiektów rekreacyjnych itp.

Warto wiedzieć, iż zgodnie z ustawą z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. Nr 217, poz. 1427) obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z dniem 1 stycznia 2014 r.

zdjecie
Fot. http://www.freedigitalphotos.net


Umowy z dostawcami mediów



Nabywca lokalu mieszkalnego, posiadając akt notarialny potwierdzający jego zakup powinien niezwłocznie udać się z nim do dostawców mediów w celu zawarcia stosownych umów. W tym przypadku nie jest konieczne zameldowanie się w zakupionym mieszkaniu, wystarczy posiadać oryginał aktu notarialnego.

W przypadku, kiedy w lokalu zainstalowane zostały już liczniki mediów (prądu, gazu, wody) nabywca powinien mieć przy sobie także protokół odbioru mieszkania, w którym znaleźć się powinna adnotacja o stanie liczników, co znacząco usprawni samo zawarcie umów.

Warto pamiętać o wskazaniu w umowach adresu do korespondencji zgodnego z nowym miejscem zamieszkania, w innym przypadku dostawca będzie mógł wysyłać faktury na dotychczasowy adres nabywcy, figurujący w „starym” dowodzie osobistym.

Powiadamianie o zmianie miejsca zamieszkania



Obowiązek aktualizacji danych adresowych jest obecnie de facto ograniczony do organu meldunkowego oraz urzędu skarbowego.

Urząd skarbowy (właściwy dla nowego adresu zamieszkania) o zmianie miejsca zamieszkania/zameldowania w związku z nabyciem nieruchomości jest powiadamiany przez osoby fizyczne przy okazji składania rocznych zeznań podatkowych poprzez załączenie formularza aktualizującego dane (NIP-3) oraz informacji o nabyciu nieruchomości wraz z kopią aktu notarialnego.

Informację o zmianie miejsca zamieszkania, często wraz z podaniem danych identyfikacyjnych nowego dokumentu tożsamości, pomimo braku takiego obowiązku, warto jest rozważyć w stosunku do wielu innych organów lub podmiotów, z którymi zwykle większość ludzi kontaktuje się na co dzień.

Dotyczy to takich instytucji jak np. bank obsługujący rachunek bieżący, pracodawca (kwestia zaliczek na podatek dochodowy oraz zgłoszenia do ubezpieczenia) czy ubezpieczyciel (w przypadku posiadania pojazdu lub innego rodzaju ubezpieczenia). Brak komunikacji z każdym z tych podmiotów może stanowić w przyszłości dużą niedogodność i w skrajnych przypadkach narazić na powstanie strat finansowych

Formalności związane z zakupem nieruchomości oraz zmiana miejsca zamieszkania i adresu zameldowania są konsekwencją i niejako dopełnieniem transakcji zakupu. Pomimo pozornego skomplikowania warto jest zarezerwować sobie dzień lub dwa na ich załatwienie, tak by w przyszłości uniknąć niespodzianek związanych np. z nieprawidłowym doręczaniem korespondencji lub trudnościami ze skorzystaniem z infrastruktury oferowanej przez miejscowy samorząd.

red. Wojciech Falski
Data publikacji: 10.06.2013

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również