Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Zakup mieszkania pod wynajem jako inwestycja

Zakup mieszkania pod wynajem jako inwestycja

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Czy w okresie stagnacji gospodarczej i ryzyka inwestycji w instrumenty finansowe nieruchomości są dobrą lokatą kapitału? Czy zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem to nadal dobra inwestycja?

Szacowanie inwestycji



Przed podjęciem decyzji o inwestycji w mieszkanie przeznaczone na wynajem rzeczą absolutnie podstawową jest przeprowadzenie dokładnej kalkulacji ekonomicznej przedsięwzięcia. Przyszły inwestor powinien w szczególności określić:
- jakie są jego możliwości finansowe,
-czy nabędzie mieszkanie z własnych środków, czy tez będzie posiłkować się kredytem hipotecznym,
- jaką lokalizację bierze pod uwagę,
- jakimi środkami będzie dysponować na wykończenie mieszkania (jaki standard może osiągnąć),
- do jakiej grupy docelowej klientów będzie adresowana oferta najmu.

Wszystkie powyższe czynniki są kluczowe dla opłacalności przedsięwzięcia. Przy założeniu dodatkowych obciążeń wynikających z kredytu hipotecznego zmniejszeniu ulegnie stopa zwrotu z inwestycji, niewłaściwie przeprowadzony remont i wykończenie mieszkania mogą finalnie zniechęcić potencjalnych klientów, podobnie jak nieodpowiednio dobrana lokalizacja nieruchomości.
Decydując się na zakup nieruchomości pod wynajem, należy zdawać sobie sprawę także z długofalowości inwestycji. Według porównania aktualnych średnich cen zakupu mieszkań oraz stawek czynszu najmu, odzyskanie włożonego kapitału może zająć, w zależności m.in. od lokalizacji oraz „obłożenia” mieszkania, nawet kilkanaście lat.

Lokalizacja



Jest to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru mieszkania pod wynajem. Decydując się na konkretną lokalizację należy unikać przede wszystkim dzielnic położonych na obrzeżach – z reguły gorzej skomunikowanych z resztą miasta oraz lokalizacji uznawanych za ryzykowne ze względów bezpieczeństwa. Tam mieszkanie nie będzie tak poszukiwane, jak w dzielnicach:
- z dobrą infrastrukturą i komunikacją,
- w pobliżu uczelni akademickich,
- w centrum miasta lub innych uznanych za prestiżowe.

Pamiętajmy: lokalizacja mieszkania przeznaczonego na inwestycję nie zawsze będzie pokrywała się z tą wymarzona przez inwestora do zamieszkania. Tutaj powinny decydować wyłącznie względy praktyczne i ekonomiczne, a nie własne upodobania.
Komu wynajmiemy

Określenie grupy klientów, do jakiej adresowana będzie oferta wynajmu, jest kolejną niezwykle ważną decyzją inwestora. We wszystkich większych miastach można określić kilka głównych grup, które będą zainteresowane wynajęciem mieszkania:

- studenci w ośrodkach akademickich oraz pracownicy na stałe zamieszkali poza miejscem pracy, przebywający w wynajmowanym mieszkaniu głównie w ciągu tygodnia pracy: zwykle podstawowym kryterium wyboru jest tu cena najmu oraz dogodna pod względem komunikacyjnym lokalizacja,

- duże przedsiębiorstwa, korporacje i instytucje międzynarodowe poszukujące mieszkań dla swoich pracowników: głównym kryterium wyboru jest standard wykończenia, dodatkowa infrastruktura (serwis sprzątający, portiernia, parking, ochrona) oraz lokalizacja,

- małe firmy szukające siedziby do prowadzenia nieuciążliwej działalności (biura rachunkowe, kancelarie prawne, firmy konsultingowe): decydować będzie kwestia lokalizacji, skomunikowania z pozostałymi rejonami miasta oraz, podobnie jak w przypadku dużych firm wynajmujących mieszkania dla pracowników, możliwość rozliczania się z wynajmującym poprzez faktury.

zdjecie
Fot. http://www.freedigitalphotos.net


Standard wykończenia



Standard wykończenia mieszkania powinien być dostosowany do grupy docelowej klientów, jakich wynajmujący zamierza przyciągnąć swoją ofertą. Na inny wystrój wnętrza zwrócą uwagę klienci biznesowi, szukający lokum „z wyższej półki”, inny natomiast będzie wystarczający dla studentów.
Przy szacowaniu kosztów remontu i wykończenia mieszkania warto wziąć pod uwagę dwie kwestie:

- przy doborze materiałów wykończeniowych nie należy sugerować się jedynie własnym gustem, gdyż nie zawsze będzie się on pokrywać z oczekiwaniami potencjalnych klientów,

- wbrew powszechnemu jeszcze przekonaniu, przy zakupie elementów wykończenia wnętrza należy zdecydowanie unikać materiałów najtańszych, najmniej wytrzymałych i najbardziej podatnych na zużycie. Taka pozorna oszczędność potrafi się szybko zemścić na inwestorze, kiedy może zostać zmuszony do przeprowadzenia nieplanowanego remontu.

Pomimo konieczności zaangażowania znacznych środków finansowych oraz długiego terminu zwrotu, inwestycja w mieszkanie na wynajem nadal wydaje się opłacalna. W okresie pogarszającej się koniunktury gospodarczej, zawirowań na rynkach finansowych oraz wzrostu inflacji, nieruchomości ciągle wydają się atrakcyjną formą lokaty kapitału. Warunkiem jest jednak właściwe planowanie i przygotowanie inwestycji.

red.Wojciech Falski
Data publikacji: 13.05.2013

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również