Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Apartament czy mieszkanie, jaka różnica, czy warto inwestować w apartament?

Apartament czy mieszkanie, jaka różnica, czy warto inwestować w apartament?


Bardzo często przeglądając oferty nieruchomości, można spotkać się pojęciem „mieszkanie” albo „apartament”. Zanim skusimy się na wybór jednego lub drugiego, warto zastanowić się nad tym, czy się od siebie różnią oraz jakie są ich cechy charakterystyczne. Czy warto inwestować w apartament? Jak nie dać się oszukać?


 


Apartament a mieszkanie – to samo czy co innego?


Bardzo często można spotkać się z tym, że słowa „apartament” i „mieszkanie” używane są zamiennie, a tym samym traktowane jako synonimy. To powszechny błąd, który jednak może wprowadzać bardzo wiele zamieszania. Niestety prawda jest taka, że pojęcia te nie są jednoznaczne, co więcej – o ile każdy apartament można nazwać mieszkaniem, o tyle nie każde mieszkanie będzie apartamentem. Warto poznać różnice, jakie są między nimi, aby nie dać się nabrać na dumnie brzmiące ogłoszenia.


 


Czym jest apartament?


Należy przyznać, że użycie pojęcia apartamenty na ogłoszeniach nieruchomości to już standard. Niestety najczęściej bywa tak, że nie ma to wiele wspólnego z realną definicją tego słowa. Posługując się dosłownym znaczeniem, apartament to jeden z segmentów rynku nieruchomości, którego cechą charakterystyczną jest wyższy standard danego mieszkania. Chodzi nie tylko o wielkość, ale także luksus. Wyróżnia się ona najczęściej znacznie lepszą lokalizacją, wyjątkową architekturą, a także wyższą jakością użytych materiałów oraz dostępem do licznych atrakcji i udogodnień (prywatny parking, ochrona, kompleks sportowo-rekreacyjny). Pomieszczenia są bardziej przestronne oraz gwarantują wygodę, a także większy komfort, w tym ciszę i spokój. Najczęściej za apartament uznaje się mieszkania powyżej 60 m kw.


 


Czym jest mieszkanie?


Mówiąc wprost, mieszkanie to wszystko to, co nie jest apartamentem. Są one zazwyczaj mniejsze, do tego rozkład pomieszczeń jest bardziej na planie prostokąta lub kwadratu. Pod względem atrakcyjności różnie z tym bywa – widoki z okna mogą być mało zachęcające, tak samo, jak i okolica. Nawet duże mieszkanie w bloku z wielkiej płyty ciężko nazwać apartamentem, jako że nie występuje tu inny ważny czynnik, czyli wyjątkowa architektura. Niestety, ale obecnie wielu deweloperów czy osób wystawiających ogłoszenia sprzedaży nadużywa tego pojęcia.


 


Apartament czy mieszkanie?


To, co dodatkowo odróżnia apartament od mieszkania, jest także cena. W przypadku apartamentów najczęściej płaci się dodatkowo za prestiż, a co za tym idzie, nie jest to wcale tania inwestycja. Oczywiście koszty będą w znacznej mierze uzależnione od miejscowości, jednak nie należą one do najniższych. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku mieszkań, których wartość będzie zależeć nie tylko od miasta, ale też od wielkości czy budynku. Zdecydowanie jest to jednak tańsze rozwiązanie, dlatego zdecydowana większość osób decyduje się właśnie na taki zakup.


 


Oczywiście zaczyna się to też powoli zmieniać. W Polsce coraz częściej zaczyna budować osiedla o charakterze luksusowym, a tym samym coraz więcej przybywa apartamentów. Zanim jednak ktokolwiek z nas zdecyduje się na zakup „apartamentu”, warto wiedzieć, czym się charakteryzuje, by nie dać się nabrać na chwyty marketingowe deweloperów, którzy w ten sposób chcą przyciągnąć uwagę klientów.


 

undefined
Data publikacji: 06.11.2020

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również