Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Sterowanie oświetleniem w mieszkaniu – jak ułatwić sobie życie?

Sterowanie oświetleniem w mieszkaniu – jak ułatwić sobie życie?

Bez światła w domu raczej nie da się funkcjonować. Gdy chcemy zbudować praktyczną i wygodną w użyciu instalację, liczą się nie tylko same lampy, ale także odpowiednie rozwiązanie kwestii związanych z zarządzaniem całym oświetleniem.
Istnieje przynajmniej kilka sposobów, które warto rozważyć. Poniżej opiszemy najwygodniejsze z nich, żebyście mogli zaplanować swój dom w najdrobniejszych, oświetleniowych szczegółach.

Dlaczego sterowanie oświetleniem jest ważne?



Dobranie odpowiedniego zarządzania wszystkimi domowymi lampami jest istotne z wielu powodów. Przede wszystkim oczywiście zapewnia bezpieczeństwo przemieszczania się we własnych czterech kątach. Dzięki temu możemy przechodzić między pomieszczeniami bez obaw o upadek i bolesne kontuzje. Szczególnego znaczenia nabiera właściwe zaplanowanie sterowania oświetleniem w przypadku klatek schodowych, przy których brak światła nierzadko stanowi prawdziwe zagrożenie dla zdrowia lub życia.
Właściwe zarządzanie domowym oświetleniem to sposób na zwiększenie funkcjonalności wnętrza, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na rozwiązania zdalne.
Nie zapominajmy też o kwestiach estetycznych. Nowoczesne i oryginalne włączniki w różnych stylach, które oferuje na przykład internetowy sklep elektryczny Gajwer , stanowią element wykończenia ściany o sporym walorze dekoracyjnym.

Różne sposoby na sterowanie oświetleniem w domu



Zarządzanie domowymi punktami oświetleniowymi często przybiera rozmaite formy. Do najpopularniejszych oczywiście wciąż należą tradycyjne włączniki przyciskowe. Z ich pomocą włącza lub wyłącza się poszczególne lampy, a w przypadku niektórych modeli udaje się także regulować natężenie oświetlenia dzięki praktycznym ściemniaczom.
Współczesne włączniki są wykonywane w rozmaitych stylach, z różnych materiałów, aby idealnie wpasować się w dowolną aranżację. Za najważniejsze typy uznaje się modele:
-tradycyjne,
-nowoczesne (dotykowe panele szklane),
-retro (imitujące rozwiązania sprzed wielu lat).
Oprócz standardowych włączników stosuje się szereg urządzeń zdalnych, które ułatwiają sterowanie pojedynczymi punktami lub kompleksowo całym domowym oświetleniem. Przydają się dla wszystkich użytkowników, choć szczególnym wsparciem są dla osób starszych, z chorych lub ograniczoną mobilnością.
Jak może wyglądać zdalne zarządzanie oświetleniem? Od lat używa się na przykład dedykowanych pilotów sterowanych radiowo. Z ich pomocą uruchamiamy pojedyncze lampy lub całe zespoły w pomieszczeniu, zarządzając nimi nawet bez wstawania z fotela lub łóżka.
Obecnie pojawiło się jeszcze jedno rozwiązanie zwiększające funkcjonalność przestrzeni. Mowa oczywiście o instalacjach wpisanych w nowoczesne systemy Smart House. Dzięki nim wszystkimi lampami zamontowanymi w domu i ogrodzie steruje się poprzez aplikację ściągniętą bezpośrednio na telefon.
Pozwala ona na wykonywanie podstawowych czynności związanych z oświetleniem. Możemy oczywiście włączać i wyłączać poszczególne elementy, a także kontrolować natężenie światła. Poza tym mamy szansę budowania harmonogramów na przyszłość, a także zapisywania scen świetlnych do późniejszego wykorzystania za pomocą raptem jednego kliknięcia. Co najważniejsze, aby sterować całym oświetleniem nawet nie musimy być fizycznie obecni w domu.
Coraz chętniej system oświetleniowy w domu i ogrodzie wzbogaca się dodatkowo o czujniki. W domu szczególnie często wykorzystuje się czujniki ruchu. Włączają lampy, gdy wyczuwają, że ktoś porusza się w danej przestrzeni. A jeśli przez dłuższy czas nie odnotują niczyjej obecności, gaszą światła. Zwiększa to bezpieczeństwo (zwłaszcza na klatkach schodowych), a także pozwala obniżyć wydatki na oświetlenie, szczególnie u osób, które regularnie zapominają o wyłączaniu światła, gdy wychodzą z pomieszczenia.
Czujniki zmierzchu natomiast to świetne rozwiązanie w ogrodzie lub na drodze dojścia od bramki do domu. Uruchamiają punkty świetlne, gdy wyczują, że robi się ciemno. Dzięki nim bez trudu udaje się przemieszczać w przestrzeni wokół domu, bez nerwowych poszukiwań włączników w nieprzeniknionych ciemnościach.

sterowanie oswietleniem



Odpowiednie sterowanie – klucz do wygody i funkcjonalności



Dobór właściwego zarządzania domowym oświetleniem wpływa korzystnie na wiele aspektów życia. Warto zatem przemyśleć je mądrze i zastosować elementy, które przydadzą się w danej przestrzeni.
Możliwości jest przecież wiele i każdy naprawdę bez trudu jest w stanie znaleźć rozwiązania idealnie dopasowane do swoich chęci i potrzeb. Dzięki temu dom staje się jeszcze przytulniejszy, wygodniejszy i naprawdę piękny.
Data publikacji: 06.04.2020

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również