Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Kupno mieszkania: od czego zacząć? Nowe mieszkanie krok po kroku

Kupno mieszkania: od czego zacząć? Nowe mieszkanie krok po kroku

Chcesz kupić mieszkanie? Nie wiesz jednak, jak się za to zabrać? Od czego zacząć? Dzięki naszym wskazówkom krok po kroku zorganizujesz to przedsięwzięcie i będziesz cieszyć się nowym mieszkaniem.

1. Jakie mieszkanie kupić?



Pierwszym, od czego warto zacząć, jest zastanowienie się nad tym, jakie ma być mieszkanie, które chce się kupić. Należy przede wszystkim pomyśleć o tym, jakie są potrzeby. Po pierwsze: ilość mieszkańców. Zupełnie inne mieszkanie spełni oczekiwania singla, a inne – rodziny 2+2. Warto więc wziąć pod uwagę to, jaki metraż pozwoli na komfortowe zamieszkiwanie.

Jednak wielkość mieszkania to nie wszystko. W przypadku rodziny istotne jest to, z ilu pomieszczeń składa się nieruchomość. Przykładowo singlowi wystarczy kawalerka, ale w dwupokojowym mieszkaniu o niewielkim metrażu będzie czuł się bardziej komfortowo – pozwoli to na oddzielenie strefy dziennej od nocnej. To samo tyczy się rodziny 2+2. Oczywiście, że może zamieszkać w dwupokojowym mieszkaniu. Jednak znacznie więcej komfortu i swobody mieszkańcy będą mieli w 3- lub 4-pokojowym lokalu.

Dla wielu osób istotne jest również to, czy mieszkanie posiada taras lub balkon, gdyż lubią spędzać na nim czas. Nie bez znaczenia bywa także to, czy do lokalu przynależy piwnica lub komórka lokatorska.

Nie można pominąć również tego, czy mieszkanie jest położone na osiedlu w wieżowcu lub niskim bloku, w kamienicy czy w apartamentowcu. Każdy typ zabudowy ma swoje wady i zalety. Warto zastanowić się, gdzie lepiej będziemy się czuć i gdzie nie będzie dla nas barier. W niskich blokach i kamienicach nie ma windy, więc dla osób posiadających dzieci, emerytów, chorych wchodzenie na 4. piętro może być uciążliwe.

Kolejną kwestią, jaką należy rozważyć, zastanawiając się, za jakim mieszkaniem się rozglądać, są kwestie lokalizacji. Mieszkania kupić można zarówno w centrum miasta, jak i na przedmieściach. Nieruchomości mieszkalne mogą być położone w pobliżu terenów zielonych lub w otoczeniu lokali usługowych i handlowych. Każdy powinien zastanowić się nad tym, jaki tryb życia prowadzi i na czym bardziej mu zależy.

Podczas wyboru lokalizacji warto kierować się również względami logistycznymi. Należy sprawdzić, czy w pobliżu są przystanki komunikacji publicznej, jakie są możliwości dojazdu. Zwłaszcza interesować powinno to, ile czasu zajmuje dojazd z danego regionu do pracy, szkoły, rodziny i znajomych. Lokalizacja jest ważna również z uwagi na bliskość lokali handlowych i usługowych, przedszkoli, szkół itp.

Aby określić to, jakie mieszkanie pragnie się kupić, warto również przemyśleć, czy lepszy będzie lokal z rynku pierwotnego czy wtórnego. Dzisiaj powstaje wiele nowych inwestycji mieszkaniowych, ale bardzo często to mieszkania z drugiej ręki są położone w bardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Dobrze jest więc zastanowić się nad tym, czy ma to być lokal w nowym budownictwie czy w starym. Wiadomo – każda z możliwości ma swoje plusy i minusy i dobrze jest upewnić się, co będzie najwłaściwsze.

2. Gdzie szukać mieszkań na sprzedaż?



Gdy już się wie, jakie ma być mieszkanie, które pragnie się kupić, należy przejść do poszukiwań. Trzeba sprawdzić, czy jest możliwe kupienie takiego lokalu. W tym celu można skorzystać z usług biur nieruchomości, jednak znacznie lepiej jest szukać samodzielnie.

Gdzie? Najlepiej w Internecie! Dzisiaj dostępnych jest wiele serwisów, na których zamieszczane są ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości. Można więc szukać mieszkania do kupienia w każdej wolnej chwili i bez wychodzenia z domu. Do dyspozycji są zarówno strony tematyczne, związane tylko z rynkiem nieruchomości, jak i ogólne serwisy ogłoszeniowe. Mieszkania na sprzedaż poszukać można na przykład na stronie https://sprzedajemy.pl/nieruchomosci/mieszkania. Znajdują się tam zarówno oferty od osób prywatnych, jak i firm. Dzięki temu ma się duży wybór. Najczęściej ogłoszenia posiadają wyczerpujący opis i zdjęcia, co pozwala na weryfikację, czy dana nieruchomość spełnia oczekiwania.

3. Wybór i sprawdzenie mieszkania



Oczywiście nawet, jeśli z ogłoszenia wynika, że dane mieszkanie jest idealne, należy umówić się ze sprzedającym lub jego reprezentantem na spotkanie, w celu obejrzenia lokalu na żywo. Bowiem może się na miejscu okazać, że nie jest do końca tak, jak to opisano. Dobrze jest nieruchomość oglądać w różnych porach dnia. Nie ma co kupić mieszkania, w którym jest wciąż ciemno lub jest jak w saunie.

Warto na tego typu spotkanie zabrać kogoś, kto zna się na budowlance. Ocenić należy stan nieruchomości. Zarówno instalacji, okien, drzwi, ścian, jak i podłóg. Niedopatrzenie będzie się bowiem wiązało z koniecznością poniesienia po zakupie wysokich kosztów. Jeśli są jakieś usterki, można liczyć na obniżenie wartości mieszkania. Za zyskane pieniądze można je później naprawić. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego konieczne jest zapisanie w umowie, co zostanie w mieszkaniu. Lepiej uniknąć sytuacji, gdy zostaną z niego wykręcone klamki, kontakty i włączniki światła…

Sprawdzenie mieszkania powinno objąć nie tylko stan techniczny, ale również prawny. Warto dowiedzieć się, czy do nieruchomości poza sprzedającym nie mają prawa inne osoby. Powinno zostać przedstawione zaświadczenie, że nikt w nim nie jest zameldowany, ani nie ma umowy dożywocia.

To nie wszystko. Trzeba zapoznać się również z księgą wieczystą nieruchomości. Należy sprawdzić, czy osoba, która chce sprzedać lokal ma w ogóle prawo własności, czy mieszkanie nie jest zadłużone, ani nie jest zabezpieczeniem kredytu. W przypadku mieszkania z użytkowaniem wieczystym gruntu należy zapoznać się z wysokością opłat, jakie należy uiszczać gminie.

4. Sfinansowanie zakupu mieszkania



Oczywiście to nie wszystko. Aby móc kupić mieszkanie należy mieć na niego środki pieniężne lub postarać się o kredyt. W tym wypadku należy wiedzieć, że bank może odmówić pożyczenia kwoty koniecznej do uiszczenia za dany lokal. Aby pozytywnie ocenić wniosek, musi sprawdzić zdolność i historię kredytową, a także inne aspekty, które są konieczne do udzielenia kredytu. Warto wziąć to pod uwagę również na etapie poszukiwań.
Data publikacji: 16.10.2018

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również