Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Mieszkanie we Wrocławiu - w centrum czy na obrzeżach miasta?

Mieszkanie we Wrocławiu - w centrum czy na obrzeżach miasta?

Podstawową kwestią stanowiącą problem podczas zakupu mieszkania jest to, czy lepiej jest wybrać mieszkanie w samym sercu miasta, czy też zdecydować się na lokalizację od niego odległą.

Oba rozwiązania mają wady i zalety. Wiele jednak zależy od indywidualnych preferencji nabywców nieruchomości oraz od tego, jaką kwotę chcą zainwestować w mieszkanie. Jakie są konsekwencje zakupu mieszkania w centrum Wrocławia, a jakie wyboru lokum na jego obrzeżach?


Wrocław niewątpliwie jest jednym z najpiękniejszych miast Europy. Liczne kamienice, zdobienia miejskie, urokliwe ulice nieustannie wypełnione ludźmi i ciekawymi miejscami tworzonymi i zadbanymi dzięki wrocławskiej społeczności. Poza urokami estetycznymi Wrocław posiada także idealne warunki do zamieszkania. Dobre szkoły i uczelnie, mnóstwo miejsc pracy, wielość rozrywek oraz miejsc, w których można rozwijać pasje i zainteresowania. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób pragnie we Wrocławiu zamieszkać. Powstaje jednak pytanie - centrum, czy obrzeża?

Różnica w cenie, ale czy na pewno?


Panuje powszechne przekonanie, iż mieszkanie na obrzeżach jest zdecydowanie tańsze. Obecnie jednak ceny mieszkań podmiejskich nie różnią się, aż tak bardzo od mieszkań w centrum, jak jeszcze kilka lat temu. Moda na życie poza miastem sprawiła, iż to właśnie nieruchomości położone blisko miasta, ale w otoczeniu zieleni i ciszy, zaczęły drożeć. Oczywiście wciąż są tańsze od mieszkań usytuowanych w samym centrum Wrocławia, jednak warto wziąć pod uwagę dodatkowe koszty, które wiążą się z mieszkaniem poza miastem. Mało kto wyobraża sobie życie podmiejskie bez posiadania samochodu. Autobusy zatrzymują się na wielu przystankach (dłuższy czas jazdy), nie zawsze odjeżdżają punktualnie i trzeba dostosowywać się do rozkładu jazdy. Podróżowanie autobusami podmiejskimi może być droższe (w zależności od liczby członków rodziny), a z pewnością mniej wygodne. Podczas decyzji o kupnie mieszkania pod miastem warto więc wziąć pod uwagę koszt dojazdów. Przy czym minusem jest nie tylko kwota, ale również czas. Codzienne korki mogą znacznie wydłużyć podróż. W dłuższej perspektywie czasu mieszkanie poza miastem może nie być tak opłacalne.

Dostępność usług

Kwestia niemożliwości skorzystania z wielu usług jest jednym z większych minusów mieszkania na obrzeżach miasta. Wiele osób odczuwa dyskomfort z tym związany dopiero po przeprowadzce. Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż mieszkanie poza miastem, lub na jego granicy oznacza utrudniony dostęp do lekarzy, wielu sklepów, ośrodków rozrywki (teatr, kino, basen). Lista miejsc, które znajdują się wyłącznie w mieście, a skorzystanie z nich powoduje konieczność każdorazowego długiego dojazdu jest bardzo długa. Mieszkając w centrum miasta można swobodnie wybierać między różnymi punktami usługowymi. To ogromny plus. Dlatego też osoby, które lubią wygodę i cenią dostępność różnego rodzaju usług, powinny rozważyć, czy stałe mieszkanie na obrzeżach nie będzie zbyt męczące.

Świeże powietrze i cisza

Warunki ciszy i spokoju to jedne z głównych kwestii sprawiających, że ludzie coraz chętniej przeprowadzają się z Wrocławia na jego obrzeża. To miasto jest szczególnie aktywne, zarówno nocą jak za dnia. Z tym związany jest hałas spowodowany wieloma wydarzeniami kulturalnymi, ale będący również konsekwencją standardowego sposobu funkcjonowania każdego miasta. Wielość samochodów, tramwajów i autobusów zawsze będzie oznaczała hałas oraz gorszą jakość powietrza. A to jest szczególnie ważne dla grupy osób szczególnie dbających o zdrowie. Na obrzeżach jest o wiele lepsza cyrkulacja powietrza (brak wielu wysokich zabudowań), a zarazem jest o wiele więcej zieleni, która filtruje powietrze. Dlatego też jakość życia na obrzeżach jest wyższa, umożliwia prowadzenie zdrowszego trybu życia.

Centrum miasta czy obrzeża – co wybrać?

Zakup lub wynajem mieszkania to zawsze ważna decyzja, która wpływa na codzienne życie. Osoby zastanawiające się nad tym, w jakim miejscu szukać mieszkania dla siebie, powinny przede wszystkim ustalić co jest dla nich najważniejsze. Czy spokój, zieleń, czyste powietrze, czy może szeroki wachlarz usług i strategicznych punktów znajdujących się w pobliżu oraz łatwe dojazdy. Natomiast jeśli chodzi o oszczędności – warto brać pod uwagę nie sam koszt mieszkania, ale również inne dodatkowe opłaty związane z wyborem konkretnej lokalizacji.

Artykuł przygotowany przez Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane sp. z o.o., firmę która od ponad 60 lat buduje dla mieszkańców Wrocławia.
Data publikacji: 28.02.2018

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również