Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Moda na odnawianie starych mebli – co możesz zrobić sam?

Moda na odnawianie starych mebli – co możesz zrobić sam?

Choć nie każdy posiada zdolności do majsterkowania to prawie każdy i z pomocą poradników powinien samodzielnie przeprowadzić odnawianie starego mebla. Do wykonania zadania, konieczna będzie podstawowa wiedza, postępowanie ze starym meblem według naszego poradnika – dokładnie krok po kroku oraz odrobina wyobraźni dobry plan. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez cały proces, a także wskażemy, jaki impregnat wybrać!

Moda na odnawianie mebli przywędrowała do nas z krajów zachodnich. To tam, ogromnym zainteresowaniem cieszą się targi staroci, na których można upolować szalenie interesujące okazje. Nie od dziś przecież wiadomo, że targi mebli w Niemczech lub Holandii zbierają rzesze zainteresowanych odnawianiem mebli. To tutaj większość handlarzy z Polski, znajduje meble, które później w wersji odrestaurowanej służą nam jeszcze przez długi czas.
Takie podstarzane meble, nie do końca estetyczne, ale wciąż solidnie wykonane, wielu z nas ma na swoich strychach lub w domach babć i rodziców. Niestety często nieszczęśliwie lądują one na śmietnisku, zamiast pozwolić im odczarować urok dawnych lat i nadać zupełnie nowy wyraz.
Czy wiesz, że to właśnie na domowym wyposażeniu w garażu lub na strychu możesz odnaleźć niezłą szafkę w stylu PRL lub fotel, który z nowym obiciem zaprezentuje się po prostu świetnie?
Zabierzmy się jednak do pracy. Co zawsze trzeba wykonać ze starym meblem?

I Etap renowacji – określenie stanu technicznego mebla

Jeśli odnawiamy meble drewniane, to dobrze jest przyjrzeć się strukturze materiału. Szczególnie powinny nas zainteresować futryny oraz fronty. Drewno nie może być uszkodzone przez korniki, ani też pokryte pleśnią. Takie elementy będzie bowiem trzeba wymienić na nowe.
Gdy odnawiać będziemy mebel tapicerowany to koniecznie należy podejrzeć stan poszycia. Zwykle wszystkie poduchy w fotelu lub w kanapie nadają się po prostu do wymiany.
Co prawdopodobnie będzie Ci niezbędne do przejścia przez wszystkie etapy renowacji mebla? Tutaj z pewnością przyda się szczotka lub szmatka do wytarcia wszystkich powierzchni z zabrudzeń, papier ścierny lub szlifierka to zdarcia lakieru lub starej farby, impregnat do drewna, pędzel lub wałek, w zależności od tego, jakiej struktury jest podłoże mebla.
Już wiesz, ile pracy przed Tobą? Zacznijmy zatem działanie.

Etap II Przygotowanie materiałów – impregnaty do drewna

Uszkodzone drewno mebli na pewno będzie trzeba wyrzucić, pozostałe wystarczy na nowo zaimpregnować. Etapem, który poprzedza właściwe malowanie będzie oczyszczenie struktury drewna z zabrudzeń, kurzu i pyłu, a następnie usunięcie warstwy starego lakieru.
Stare powłoki z pewnością będą zniszczone, a często także nieestetycznie odpryskują. Aby skutecznie sobie z nimi poradzić, konieczne będzie zastosowanie szlifierki lub dobrego papieru ściernego.
Dopiero na tak oczyszczoną powierzchnię można nałożyć nowy impregnat do drewna. Uwaga: nie musisz się ograniczać do bezbarwnego produktu do impregnacji drewna . Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj również impregnat w dowolnym kolorze.

Środek ten ma na celu nie tylko dekoracyjne wykończenie zewnętrznej powierzchni, ale przede wszystkim również zabezpieczenie struktury drewna przed wnikaniem w nią wilgoci oraz przed zniszczeniami innego typu.
Każdego rodzaju impregnat prawdopodobnie będzie trzeba nałożyć przynajmniej w dwóch warstwach, to oznacza, że powinieneś przeznaczyć na określone prace wystarczająco dużo czasu. Jeśli masz taką możliwość to prace renowacyjne, najlepiej przeprowadź na świeżym powietrzu, w możliwie słoneczny i nieco wietrzny dzień.

Najmodniejsze renowacje mebla – Twój indywidualny pomysł!

Bardzo dobrze sprawdzają się we wnętrzach stare meble stylizowane na postarzane. W tym celu w renowacji stosuje się metodę shabby chic, w której powierzchnię mebla maluje się kolorem białym, a następnie niektóre jej fragmenty przeciera papierem ściernym. Taki mebel prezentuje się fenomenalnie szczególnie w tych wnętrzach, które przypominają pomieszczenia w stylu prowansalskim, retro lub boho.
Wiele osób przemalowuje swoje stare meble na kolor biały. To sprawia, że nabierają nowoczesnego, nieco skandynawskiego charakteru, a w odbiorze ogólnym sprawiają wrażenie lżejszych i delikatniejszych.
Dobrym sposobem na udaną aranżację jest także nałożenie na cały mebel nowej warstwy lakieru, a następnie dodanie do niego ciekawych uchwytów. Dzięki nim, mebel choć przechodzi tylko drobną przemianę, to prezentuje się we wnętrzu znacznie lepiej! Koszt takich uchwytów jest naprawdę nieduży, a mebel jest dzięki temu indywidualnie spersonalizowany.
Samodzielne odnawianie mebli może przynieść naprawdę sporo radości i przy okazji sprawić, że wnętrze nabierze zupełnie innego wyrazu. Warto sięgać po takie autorskie pomysły chociażby po to, by posiadać w swoich wnętrzach meble, które swoją indywidualnością zupełnie odmienią określoną przestrzeń. Popatrz czy i na Twoim strychu nie ma jeszcze jakiś mebli, które można odrestaurować i rozpocznij samodzielną rewolucję jeszcze dziś!
Data publikacji: 25.11.2020

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również