Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Mozaika ceramiczna – najlepsze metody czyszczenia

Mozaika ceramiczna – najlepsze metody czyszczenia

Płytki ceramiczne od lat cieszą się niezmienną popularnością. Układa się je w łazience i kuchni, a przez walory dekoracyjne coraz częściej także w innych pomieszczeniach. Efektowna jest na przykład ceramiczna mozaika, która pięknie wygląda na ścianie, podłodze bądź we wnękach. Aby jednak nasze płytki prezentowały się przez lata równie ładnie, trzeba o nie odpowiednio dbać.
Jedną z największych zalet ceramiki jest jej trwałość i łatwość utrzymania w czystości. Mozaika ceramiczna nie wymaga od nas podczas sprzątania dużego nakładu czasu i energii. Pod warunkiem, że będziemy czyścić ją systematycznie i odpowiednimi metodami.

Czy wszystkie płytki czyścimy z tą samą częstotliwością?
W zależności od miejsca ułożenia mozaiki będzie ona w różnym stopniu narażona na eksploatację i zabrudzenia. Płytki ścienne w łazience będą co najwyżej chlapane wodą, te, które ułożymy nad blatem w kuchni, mogą być poplamione podczas przygotowywania posiłków, natomiast mozaika podłogowa oznacza częstą obecność naniesionego z dworu piasku i brudu. Do tego na wszystkich płytkach będzie zbierał się kurz. Nie trudno więc dojść do wniosku, że płytki ścienne możemy czyścić znacznie rzadziej niż podłogowe. Jednak dbajmy o to, by na płytkach nie osadzała się warstwa kurzu. Jego obecność wpływa na to, że mozaika przestaje wyglądać efektownie. Poza tym w przypadku podłogi warto zwrócić uwagę także na to, że chodzenie w domu po piasku bądź drobnych kamyczkach może wpływać na to, że na powierzchni płytek pojawią się zarysowania.

Czyścimy mozaikę – od czego zacząć?
Naszymi najlepszymi przyjaciółmi będą odkurzacz, szczotka i zmiotka oraz szmatka do kurzu. W przypadku płytek ściennych bez wyraźnych zabrudzeń odkurzanie będzie wystarczające, by płytki odzyskały blask. Częściej niż ściany będziemy odkurzać podłogę, co jak wspomnieliśmy, nie wpływa tylko na prezencję.
Oprócz tego podłogę warto umyć co parę dni, ściany możemy myć rzadziej, chyba że są na nich widoczne zabrudzenia. Po jakie środki możemy sięgnąć? Przede wszystkim jeśli postawimy na systematyczność i będziemy myć brud na świeżo, to sprawdzi się nawet ciepła woda i mop lub gąbka. To będzie wystarczające przy zwykłych codziennych zabrudzeniach.
Możemy także sięgnąć po delikatny detergent z odczynem zasadowym. W przypadku, gdy naszym problemem jest kamień, z czym możemy mieć do czynienia w łazience, sprawdzi się preparat o odczynie kwaśnym. Jeżeli mamy do czynienia z uporczywymi plamami, najpierw nanieśmy na nie odrobinę detergentu. Jego związki aktywne wnikną w zabrudzenie i je rozpuszczą. Dzięki temu mycie będzie znacznie prostsze.

Co jest bezpieczne, a co nie?
Przy myciu mozaiki doskonale sprawdzają się mikstury, które możemy przygotować sami. Dobre efekty daje na przykład roztwór wody i octu. Nie tylko unikniemy nieestetycznych smug, ale nasza mozaika będzie pięknie błyszczeć. Poza tym ocet ma także właściwości antybakteryjne. Musimy natomiast unikać silnych, dezynfekujących detergentów i mleczek, które mogłyby zarysować i uszkodzić powierzchnię płytki, bo wtedy już nigdy nie będą wyglądać idealnie.
Data publikacji: 03.11.2021

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również