Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Pianka izolacyjna PUR – termoizolacja na lata 

Pianka izolacyjna PUR – termoizolacja na lata 

Pianka izolacyjna poliuretanowa (PUR) to doskonały materiał termoizolacyjny, równie wytrzymały, co skuteczny. Owszem, aplikacja tego rodzaju izolacji powinna być przeprowadzona wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów, ale jest to w zasadzie jedyne ustępstwo po stronie inwestora decydującego się na ocieplenie pianą.


Pianka izolacyjna – najważniejsze właściwości


Na początku warto jednak wspomnieć, że pianka izolacyjna PUR nie jest materiałem stosowanym wyłącznie w budownictwie mieszkaniowym. Wręcz przeciwnie – obiekty przemysłowe już od wielu lat ocieplane są tym materiałem. Rurociągi, rury ciepłownicze, silosy, hale produkcyjne i magazynowe, komory chłodnicze czy wszelkiego rodzaju zbiorniki – termoizolacja pianą doskonale sprawdza się w przemysłowych zastosowaniach.


Pianka izolacyjna PUR – termoizolacja na lata 

Do tego dodajmy wyżej wspomniane budownictwo mieszkaniowe. Piankami izolacyjnymi można ocieplać:



  • Dachy płaskie.

  • Połacie w dachach dwu- lub wielospadowych. Decydując się na ocieplenie nakrokwiowe, możemy użyć płyt PIR, czyli poliizocyjanuranowych. Materiał ten jest po prostu zmodyfikowaną wersją poliuretanu. Z kolei standardową pianą PUR możemy ocieplać połać dachową metodą międzykrokwiową. Czyli tak, jak zazwyczaj ociepla się poddasze.

  • Ściany zewnętrzne. Tak w budownictwie szkieletowym, jak i murowanym. Warstwa termoizolacji w postaci piany PUR może się znaleźć na ścianie od zewnątrz, po jej wewnętrznej stronie lub po prostu w samej ścianie; tak się dzieje chociażby w wyżej wspomnianym budownictwie szkieletowym.

  • Stropy i sufity.

  • Ściany wewnętrzne.

  • Podłogi na gruncie.

  • Ławy, stopy, płyty oraz ściany fundamentowe.


Oczywiście nie istnieje jeden rodzaj piany, który byłby optymalnym wyborem zarówno w przypadku ocieplenia płyty fundamentowej, jak i chociażby poddasza. Termoizolacja, która trafi pod płytę fundamentową, musi być bardzo odporna na odkształcenia spowodowane wielotonowym obciążeniem statycznym. Z kolei na poddaszu liczą się przede wszystkim takie parametry izolacji, jak paroprzepuszczalność czy ognioodporność. Z tego względu pianki izolacyjne PUR, które są obecnie dostępne na rynku, występują w dwóch odmianach: zamkniętokomórkowej i otwartokomórkowej. Przyjrzyjmy się bliżej ich właściwościom na przykładzie produktów Purios.



 Purios.


Piana zamkniętokomórkowa PUR PURIOS


Sam producent określa ją materiałem „do zadań specjalnych”. Nic w tym dziwnego – ten rodzaj pianki jest w stanie znieść nawet wielotonowe obciążenie czy skrajnie niesprzyjające warunki zewnętrzne, takie jak wysoka wilgotność lub zmienne temperatury. Dlatego pianą zamkniętokomórkową izoluje się m.in. fundamenty, stropy oraz powierzchnie narażone na obecność promieniowania UV. Do tego należy wspomnieć o bardzo niskim współczynniku przewodnictwa cieplnego pianki zamkniętokomórkowej , wynoszącym od 0,020 do 0,022 W/(m·K).



Piana zamkniętokomórkowa PUR PURIOS


Piana otwartokomórkowa PUR PURIOS


Materiał lekki, paroprzepuszczalny, stosunkowo łatwy w aplikacji i dość skutecznie chroniący przed hałasem. Niezbyt dobrze znosi obciążenia statyczne, ale za to doskonale nadaje się do termoizolacji wnętrz, zarówno w domach, jak i obiektach przemysłowych, np. halach magazynowych lub produkcyjnych. Jego parametry izolacyjne także nie odstają od wełny mineralnej czy styropianu (współczynnik przewodzenia ciepła w przedziale 0,033 – 0,039 W/(m·K)). Warto podkreślić, że Purios FR posiada najlepszą lambdę na rynku pian poliuretanowych!


Pianki izolacyjne PURIOS dostępne są na stronie purios.com.



Data publikacji: 03.02.2022

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również