Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Płyta OSB - nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz i przebudowy

Płyta OSB - nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz i przebudowy

Płyta OSB jest chyba jednym z najbardziej przełomowych, a jednocześnie niedocenianych innowacji budowlanych w ostatnim stuleciu. Pozwala na praktycznie dowolną aranżację przestrzeni mieszkalnej, szybką poprawę wyglądu starych pomieszczeń oraz wykonywanie nawet najbardziej pomysłowych elementów zabudowy w nowych mieszkaniach i apartamentach. Czym jest płyta OSB, jakie są jej rodzaje oraz do czego można ją wykorzystać?



Czym jest płyta OSB?



Płyta OSB jest produktem kompozytowym o wiórach orientowanych, płasko prasowanym. Wióry, które możemy zaobserwować w takiej płycie mają duże gabaryty i są łączone ze sobą za pomocą żywicy, która jest naturalnym klejem. Płyt składa się w 90% z drewna, dzięki czemu podlega recyklingowi i szybko się rozkłada, a do jej produkcji nie wykorzystuje się żadnych substancji toksycznych. W obecnych czasach są to bardzo ważne czynniki. 



Płytę OSB tworzy się najczęściej z wiórów sosnowych lub świerkowych wykorzystując wysokie temperatury i ciśnienie. Produkuje się płyty jednowarstwowe lub wielowarstwowe. Każda wykorzystywana jest w inny sposób. Płyta jednowarstwowa może stanowić element innych płyt drewnopochodnych np. jako warstwa środkowa sklejki. Nadają się również na samodzielne elementy konstrukcyjne i wykończeniowe. Płyta wielowarstwowa składa się najczęściej z trzech warstw, gdzie wióry zewnętrzne położone są równolegle do dłuższych krawędzi. Natomiast wewnątrz płyty wióry biegną prostopadle do krawędzi. Taka konstrukcja sprawia, że OSB staje się sztywniejsza i bardziej wytrzymała. Nie jest tak podatna na usterki i uszkodzenia, jak zwykła płyta wiórowa i sprawdza się w różnych warunkach cieplnych oraz wilgoci. W dotyku może być gładka lub porowata, z wyczuwalnymi wypukłościami, ale nie posiada charakterystycznych np. dla litego drewna pęknięć. Jej krawędzie zazwyczaj są frezowane. Może być też wykończona na pióro lub wpust.

Wiele fachowych informacji oraz porad na temat używania płyty OSB można znaleźć na blogu firmy KIM, tutaj: https://kim24.pl/plyty-osb-rodzaje-i-zastosowanie



Do czego wykorzystuje się płyty OSB?



Zakres zastosowań płyty OSB jest naprawdę bardzo szeroki. Wykorzystuje się ją niemal na każdym kroku na budowie i w czasie remontu, a także przy tworzeniu osobnych konstrukcji. Możemy jej użyć na bardzo różne sposoby. Przykłady zastosowań to np.:




  • nośne poszycia ścian i dachów - wewnętrznych i zewnętrznych

  • poszycia podkładów podłogowych i stropów

  • dachy i domy budowane za pomocą metody szkieletowej

  • różne konstrukcje szkieletowe

  • przeróbki i rozbudowa pomieszczeń

  • szalunki

  • wykończenie tzw. "trudnych przestrzeni", jak np. skośne dachy

  • meble i panele drzwiowe

  • podesty, wystawy sklepowe, skrzynie

  • elementy dekoracyjne



Montaż płyty OSB również nie sprawia większych problemów, nawet osobom, które nie zajmują sie tym profesjonalnie. Można użyć do tego wkrętów bądź kleju montażowego do drewna. Każdy powinien sobie z tym poradzić bez konieczności wzywania fachowca. Należy jednak dobrać odpowiedni rodzaj płyty ze względu na to, jakie ma spełniać przeznaczenie.



Płyty OSB wykorzystuje się ostatnio także do urządzania mieszkań w modnym stylu "eko". Charakterystyczne elementy w takich lokalach to m.in. drewno i produkty drewnopochodne z recyklingu - np. palety transportowe, deski z odzysku, a także właśnie płyty OSB. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.



Dalsza część tekstu pod obrazkiem









Rodzaje płyt OSB



Płyty OSB podzielone są na rodzaj zastosowania, jakiemu podlegają. 




  • OSB 1 nadają się do ogólnego zastosowania, jednak jedynie w warunkach suchych. Jeśli takiej płyty odpowiednio nie zakonserwujemy, nie będzie ona odporna na wilgoć. Jest łatwo dostępna i stosunkowo tania w porównaniu z innymi.

  • OSB 2 również nadają się do warunków suchych, ponieważ łatwo chłoną wilgoć. Są płytami nośnymi, poleca się je do wnętrz. Podobnie jak OSB 1 wymagają impregnacji.

  • OSB 3 są płytami nośnymi, ale możliwe jest ich zastosowanie w warunkach wilgotnych, na które są bardzo odporne. Jednak nie należy przesadzać i nie narażać jej na długotrwałe namoczenia. 

  • OSB 4 również są płytami wodoodpornymi oraz nośnymi . Ponadto jest to najbardziej wytrzymały rodzaj płyt i wykorzystuje się je przy dużych obciążeniach mechanicznych. 

  • OSB STOP FIRE  także jest płytą nośną i odporną na warunki wilgotneJak sama nazwa wskazuje jest to płyta trudnozapalna.



Zanim jednak zaczniemy pracę z takimi konstrukcyjnymi modułami, należy pamiętać o odpowiednim ich zabezpieczeniu, i przygotowaniu. Należy przeczytać instrukcję, a zakupione płyty najlepiej układać na folii i doprowadzić do nich jakiś dopływ powietrza, aby nie pleśniały w opakowaniu.



Płyty OSB to wspaniałe rozwiązanie do przebudowy, remontu i aranżacji wnętrz. Są stosunkowo tanie, łatwe w montażu i znacznie przyspieszają prace. Można je wykorzystać dosłownie do wszystkiego, ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Poza tym są to materiały o długiej żywotności i wytrzymałości, które nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. 


Data publikacji: 01.06.2022

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również