Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Ponadczasowość fotela bujanego

Ponadczasowość fotela bujanego

Według legendy wynalazcą fotela bujanego był nie kto inny jak sam Benjamin Franklin. Jednakże prawda przedstawia się inaczej: w momencie, gdy Franklin miał dopiero kilka lat, to w Ameryce Północnej takie siedziska były już znane. Przy czym zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że wielki wynalazca, przesiadując na nich, wpadł na parę pomysłów, które zrealizował w dorosłym życiu. Wszystko oczywiście dlatego, że korzystanie z niego wiąże się z satysfakcjonującym wypoczynkiem i zachętą do rozmyślania.

Historia


Taki fotel ma zalety, które są niedostępne dla innych modeli tego typu mebli. Przy tym jest on wyrobem o ponadczasowym oraz uniwersalnym charakterze. Co więcej, jest on lubiany zarówno przez osoby młodsze, jak i, oczywiście, starsze. Jego pierwszy typ zbudowano w Anglii w XVIII w. i początkowo miał być przede wszystkim meblem ogrodowym. Natomiast wersja znana na całym świecie pojawiła się w drugiej połowie XIX w. przez nieznanego rzemieślnika z Niemiec. Wzrost popularności foteli bujanych datuje się na lata dwudzieste XX w.


Dostępne modele


Trudno polemizować z poziomem komfortu zapewnianego przez omawiany fotel. Miejscami jednak uwydatnia się jego waga w postaci zajmowania przez niego dużej ilości miejsca. Z pomocą przychodzi szerokich wybór modeli, zdolnych dostosować się do różnych wnętrz. Najbardziej klasyczny typ to spore siedzisko z drewna i z oparciem wykonanym przy pomocy wiklinowej plecionki. Korzystnym miejscem dla niego będą aranżacje tradycyjne, rustykalne oraz te współczesne. Z kolei nowa wersja klasyki charakteryzuje się subtelną, modernistyczną formą, która została pokrytą skórą czy wytrzymałym płótnem.


Najnowocześniejszy rodzaj fotela bujanego  cechuje się opływowym lub geometrycznym wzornictwem (przykład - https://multiglob.pl/product-pol-399-Fotel-bujany-z-podnozkiem-Oscar-szaro-bialy.html). Przeważnie trafia on do pokoju dziennego, ten oparty zaś na drewnie czy wiklinie – do ogrodu czy tarasu. Zdarzają się również sytuacje, w których taki fotel trafia do biura. Wszystko oczywiście z jednego powodu: chęci zaznania relaksu po wielogodzinnej intensywnej sesji przy komputerze.


Niezależnie jednak od wybranego modelu, każdy z nich za sprawą różnorodności wykorzystywanych surowców czy kolorów nadaje się do wszelkich rodzajów wykończenia wnętrza.


Podsumowanie


Jak widać fotelowi bujanemu daleko do typowego mebla służącego jedynie do siedzenia. Co najlepsze jedynie od właściciela zależy, jak i do czego zostanie ostatecznie wykorzystany. Obecnie fotele bujane wykorzystywane są praktycznie w każdym typie wnętrz i można z pewnością stwierdzić, że przeżywają drugą młodość. Co ważniejsze obecne modele cechują się również nowoczesnym wyglądem oraz wygodą jakiej kiedyś nie oferowały.

Data publikacji: 27.05.2019

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również