Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Przeszklenie ogrodu zimowego - jakie szkło wybrać?

Przeszklenie ogrodu zimowego - jakie szkło wybrać?

Ogród zimowy może otwierać salon na ogród, doświetlać wnętrze i zapewniać dodatkową przestrzeń dla codziennych aktywności. Aby można w nim było komfortowo spędzać czas przez cały rok, warto dobrać odpowiednie szyby do przeszklenia ścian i dachu.

Jedną z najistotniejszych kwestii przy projektowaniu ogrodów zimowych jest dobór materiałów, które pozwolą osiągnąć komfort termiczny przez cały rok – latem zapobiegną nagrzewaniu się wnętrza, a zimą nie dopuszczą do jego nadmiernego wychłodzenia.


Jak zadbać o komfort termiczny w ogrodach zimowych?


Jeśli ogród zimowy usytuowany jest od strony południowej, koniecznie trzeba zadbać o zastosowanie szkła przeciwsłonecznego. Specjalna powłoka odbijająca promieniowanie UV sprawi, że temperatura nie będzie rosła do poziomu, który uniemożliwia przebywanie w tym pomieszczeniu. Szkło przeciwsłoneczne to także absolutna konieczność w przypadku domów położonych w ciepłej strefie klimatycznej. Czasami szkło powleczone warstwą tlenków metali zyskuje właściwości odbijania obrazu jak lustro, choć są także szyby, w których nie ma takiego efektu. Szkło do ogrodu zimowego powinno wyróżniać się dobrą izolacją termiczną, tak by zimą nie powodowało wychłodzenia wnętrza. Najlepiej sprawdzają się dwukomorowe lub trzykomorowe szyby zespolone. Niektóre materiały zapewniają darmowe zyski cieplne z energii słonecznej – pochłaniają promieniowanie, a jednocześnie zapobiegają uciekaniu ciepła na zewnątrz. Osoby, które chcą utrzymać w ogrodzie zimowym przyjemną temperaturę zimą, powinny zadbać o źródło ciepła. Zamiast tradycyjnych kaloryferów można wybrać nowoczesne szkło grzewcze. Takie szyby zapobiegają powstawaniu przeciągów i kondensacji pary wodnej, a także zapewniają równomierną dystrybucję ogrzanego powietrza w pomieszczeniu.


Jakie jeszcze powinno być szkło w ogrodach zimowych?


W przypadku budowy konstrukcji z dużymi przeszkleniami komfort cieplny to nie wszystko. Koniecznie trzeba zadbać także o bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców. Zalegający na dachu śnieg czy silna ulewa mogłyby uszkodzić delikatne szkło. Zawsze istnieje także ryzyko włamania lub wpadnięcia dziecka na szklaną taflę. Aby zapobiegać niebezpiecznym skutkom takich sytuacji, należy wybierać wytrzymałe szkło hartowane, które wykazuje około sześciokrotnie większą wytrzymałość niż zwykłe szkło budowlane typu float. Warto także stosować szyby laminowane, które powstają poprzez zgrzewanie między szklanymi formatkami folii PVB. W razie stłuczenia folia przytrzymuje kawałki na miejscu, zapobiegając wypadnięciu osoby lub przedmiotu, który spowodował wypadek. 


Kolejnym aspektem użytkowania ogrodu zimowego jest konieczność utrzymania szkła w czystości. Zabrudzone przeszklenia nie będą wyglądały dobrze. Aby uniknąć konieczności częstego mycia okien i dachu, można zdecydować się na szkło samoczyszczące. Ten nowoczesny materiał został stworzony dzięki technice powlekania powierzchni powłoką o właściwościach hydrofilowych i fotokatalitycznych. W efekcie szkło da się czyścić samą wodą (na przykład z węża ogrodowego), oszczędzając pieniądze i czas.

Data publikacji: 03.12.2019

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również