Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Studia na kierunku Prawo w Krakowie

Studia na kierunku Prawo w Krakowie

Opis kierunku

Jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej obleganych kierunków w kraju. Ogromna liczba kandydatów na miejsce nie przeraża i rok rocznie prawo zajmuje czołowe miejsca w rankingach popularności kierunków. Wielu młodych ludzi marzy o karierze adwokata czy sędziego.

Interesują cię inne kierunki? Sprawdź pełną ofertę uczelni: Uczelnie w Krakowie

Liczba uczelni

Kierunek prawo można studiować na 3 publicznych krakowskich uczelniach. Mowa tu o Uniwersytecie jagiellońskim, najstarszej polskiej uczelni wyższej, Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Uniwersytecie Ekonomicznym.

Tryby Studiowania

Studia prawnicze to jednolite studia magisterskie. Na uczelniach publicznych studia stacjonarne tzw. dzienne są bezpłatne. Istnieje możliwość nauki na studiach niestacjonarnych, jednak z uwagi na specyfikę zawodu oraz nadmiar wiedzy do przyswojenia, są to studia wieczorowe.

Ceny

Studia niestacjonarne na prawie oferują wszystkie uczelnie. Uniwersytet Jagielloński oferuje studia za 3 000 złotych za semestr. Kolejna uczelnia oferująca ten kierunek, czyli Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, pobiera opłatę 3 300 złotych za semestr. Studia na Uniwersytecie Pedagogicznych im. Komisji Edukacji Narodowej należą do najtańszych. Kosztują 2 200 za semestr studiów.

Studia bezpłatne – zasady rekrutacji

Poniżej przedstawiamy zasady rekrutacji na studia stacjonarne wszystkich uczelni publicznych oferujących kierunek zarządzanie.

Zasady rekrutacji Uniwersytet Jagielloński


Uczelnia UJ


Uczelnia UJ

Zasady rekrutacji Uniwersytet Ekonomiczny



Uczlenia UEK


UEK


Zasady rekrutacji Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej


Uczlenia UP KEN


Specjalizacje na kierunku prawo w Krakowie



Prawo karne, Prawo cywilne – Uniwersytet Jagielloński

Prawo jako kierunek studiów kojarzy się bardzo prestiżowo, a jednocześnie jest bardzo wymagający. Zawód prawnika daje jednak wiele możliwości zawodowych i bardzo dobre pieniądze, nic więc dziwnego, że prawo jest oblegane praktycznie co roku przy rekrutacji. Prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim jest jednym z najlepszych w Polsce. Kształcenie odbywa się w ramach jednolitych studiów magisterskich, trwających pięć lat. Mniej więcej w połowie studiów studenci mają możliwość wybrania konkretnej specjalizacji. Prawo karne oraz prawo cywilne to wybór, który zawsze się sprawdza. Daje możliwość dostania się po studiach na wymarzoną aplikację i kontynuowania kształcenia.

Prawo kanoniczne – Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie

Prawo kanoniczne to oryginalna dziedzina prawa, która łączy w sobie znajomość przepisów kościelnych z wieloma zagadnieniami z wiedzy ogólnej. Osoby, które kończą prawo kanoniczne najczęściej znajdują zatrudnienie w instytucjach i organizacjach kościelnych. Na tę specjalizację często są też wysyłane osoby duchowne, które powinny uzupełnić wykształcenie. Studia na prawie kanonicznym, podobnie jak klasyczne prawo są realizowane na pięcioletnich studiach magisterskich.

Prawo własności intelektualnej i nowych mediów – Uniwersytet Jagielloński

Wraz ze zmieniającymi się trendami w gospodarce, społeczeństwie czy ekonomii, zmieniają się też dziedziny prawa oferowane jako specjalizacje. Dla osób, które są zainteresowane działaniem w obrębie nowoczesnych przepisów, na Uniwersytecie Jagiellońskim przygotowano specjalizację prawo własności intelektualnej i nowych mediów. To stosunkowo nowa dziedzina prawa, a co za tym idzie, na rynku jest jeszcze niewielu specjalistów w tej branży. Studia trwają pięć lat, na początku są to klasyczne studia prawnicze, a specjalizację wybiera się w drugiej połowie studiów.

Perspektywy pracy po studiach na kierunku prawo



Wykształceni, świetnie przygotowani absolwenci prawa mogą znaleźć zatrudnienie zarówno w Krakowie, jak i w każdym innym mieście. W zależności od realizowanej w trakcie studiów specjalizacji mogą szukać pracy w organizacjach, urzędach, instytucjach, a także w firmach z sektora prawnego, które poszukują doświadczonych prawników specjalizujących się w prawie przedsiębiorstw czy w ogólnie pojętym biznesie.

Prawnicy po studiach mogą również kontynuować kształcenie na aplikacjach radcowskich, adwokackich, sędziowskich czy prokuratorskich, dzięki czemu zyskają nowe umiejętności i kompetencje zawodowe. Wiąże się to jednak z koniecznością dalszego, bardzo wymagającego kształcenia. Doświadczeni prawnicy, szczególnie specjaliści w konkretnych dziedzinach prawa, mogą nie tylko pracować na etatach czy kontraktach, ale również zakładać własne kancelarie prawne. Dla wielu osób, które decydują się na studia prawnicze, posiadanie własnej kancelarii i praca na własny rachunek to końcowy etap ścieżki kariery, do którego chcą dotrzeć.

Szukasz podobnego kierunku studiów? Zapoznaj się ze studiami na kierunku: Administracja Kraków

Studia bezpłatne - prawo Kraków

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie




Studia prawnicze na Uniwersytecie Ekonomicznym realizowane są na Wydziale Finansów i Prawa. Są to jednolite studia magisterskie trwające pięć lat. Celem kształcenia jest wyposażenie studentów w kompleksową wiedzę prawniczą oraz z dziedzin około prawniczych oraz przygotowanie do podjęcia aplikacji, które pozwolą im w przyszłości na wykonywanie zawodów prawniczych. Program kształcenia nie jest podzielony na żadne specjalności, wszyscy studenci prawa mają do zaliczenia takie same przedmioty, między innymi: prawo konstytucyjne, prawo karne, prawo cywilne, logika dla prawników, prawo rzymskie, postępowanie karne, postępowanie cywilne oraz wiele innych. Studenci prawa kształcą się pod okiem profesjonalnej kadry naukowej, mają do dyspozycji nowoczesną bazę dydaktyczną Uniwersytetu Ekonomicznego. Absolwenci prawa posiadają bogatą wiedzę i umiejętności z zakresu właściwej interpretacji przepisów, interpretowania i stosowania przepisów prawnych, obserwacji i interpretacji zjawisk społecznych.

Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN

Kierunek prawo na Uniwersytecie Ekonomicznym prowadzony jest przez Instytut Prawa, Administracji i Ekonomii. Są to pięcioletnie jednolite studia magisterskie przygotowujące absolwentów do wykonywania zawodów prawniczych. Program kształcenia jest tak przygotowany, aby połączyć potężną wiedzę teoretyczną z praktycznymi aspektami nauki zawodu. W trakcie kształcenia studenci poznają uniwersalne standardy wykonywania zawodu, zdobywają umiejętność posługiwania się przepisami prawa, regułami logicznego myślenia, uczą się identyfikowania problemów prawnych i ich sprawnego rozwiązywania z wykorzystaniem doktryny prawniczej. Wśród przedmiotów obowiązkowych znajduje się między innymi prawo karne, prawo cywilne, prawo administracyjne, prawo konstytucyjne, prawo gospodarcze, spółek, handlowe. Kształcenie przyszłych prawników odbywa się w nowoczesnej bazie dydaktycznej oraz pod okiem doświadczonej kadry pracowników. Absolwenci studiów prawniczych są doskonale przygotowani do podjęcia aplikacji w różnych zawodach prawniczych.

Uniwersytet Jagielloński

Studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim są prowadzone na Wydziale Prawa i Administracji. Są to jednolite studia magisterskie, które trwają pięć lat. W tym czasie studenci są wszechstronnie przygotowani do wykonywania zawodów prawniczych oraz podjęcia odpowiednich aplikacji, między innymi adwokackich, sędziowskich, radcowskich i innych. W trakcie studiów studenci mają do wyboru ponad 100 przedmiotów podstawowych i specjalizacyjnych, które mogą realizować w zależności od indywidualnych zainteresowań oraz od swoich zawodowych planów na przyszłość. Sporo jest przedmiotów obowiązkowych, jednak można również wybierać spośród wielu przedmiotów fakultatywnych. Obowiązkowo studenci poznają podstawowe działy prawa, takie jak prawo karne, cywilne, gospodarcze, konstytucyjne, rzymskie. W trakcie kształcenia duży nacisk kładzie się nie tylko na naukę przepisów, ale również na umiejętność ich wykorzystania w praktyce. Studenci kształcą się pod okiem doświadczonej i utytułowanej kadry pracowników naukowych, mają również możliwość korzystania z nowoczesnej i wszechstronnej bazy dydaktycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Data publikacji: 16.12.2019

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również