Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Współczesny styl kolonialny - naturalne i ponadczasowe wnętrza do życia

Współczesny styl kolonialny - naturalne i ponadczasowe wnętrza do życia

Nowoczesna aranżacja wnętrz daje rozmaite możliwości, dzięki którym idealne miejsce do życia mogą zbudować zarówno miłośnicy minimalistycznych trendów, jak i osoby preferujące dawny design. Ciekawym kompromisem, łączącym wiele tendencji, jest aktualna odmiana stylu kolonialnego, chętnie stosowana w projektach wnętrz rekreacyjno-reprezentacyjnych.



Czym wyróżniają się nowoczesne przestrzenie kolonialne? Jakie meble powinny do nich trafić? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.



Styl kolonialny - co go wyróżnia?



Styl kolonialny to tendencja aranżacyjna, znana i stosowana od wielu lat. Jej początki sięgają oczywiście czasów rozległych kolonii (zwłaszcza brytyjskich), rozsianych po różnych, niekiedy nawet bardzo egzotycznych zakątkach świata. To właśnie na obszarach Azji, Ameryki i Afryki zaczęto tworzyć wyjątkowe przedmioty, które posłużyły do aranżacji pięknych wnętrz Europejczyków, przenoszących się do Nowego Świata i pragnących żyć w nim w luksusowych warunkach. Elementy orientalnych kultur połączono wówczas z europejską estetyką i funkcjonalnością, tworząc nową jakość w aranżacji wnętrz.



Przestrzenie urządzane w tym duchu od zawsze wyróżniały się wygodą, nie stroniąc przy tym od wprowadzania pewnej elegancji, wyrażanej nie tylko w nietuzinkowych ornamentach i dodatkach, ale też w zastosowaniu wysokiej jakości materiałów.



Materiały i kolory w duchu kolonialnym - czego nie może zabraknąć w modnej aranżacji?



Styl kolonialny stawia przede wszystkim na naturalne materiały. Do najważniejszych surowców zalicza się oczywiście drewno drzew tropikalnych, o intensywnym kolorze i dekoracyjnej fakturze. Zazwyczaj wykonuje się z niego podstawowe elementy wyposażenia, utrzymane w naturalnych kolorach, jak produkty dostępne na KulkaHome. Drewno wykorzystuje się również w roli materiału na trwałe i piękne podłogi, bądź okładzin ściennych o ozdobnym wyglądzie. Chętnie wprowadza się również elementy plecionkowe, zrobione na przykład z wikliny lub rattanu. Mogą to być krzesła, fotele bujane lub nawet osłony na doniczki.



W kolonialnych pomieszczeniach dominują ciepłe barwy, w tym zwłaszcza brązy, beże i ecru, niejednokrotnie przełamywane bielą i zielenią roślin, czyli kolejnego niezbędnego elementu aranżacji.



Eklektyzm w projektowaniu wnętrz - styl kolonialny i aranżacje nowoczesne



Wnętrza kolonialne wypełnia się rozmaitymi dekoracjami, które budują nastrój pomieszczenia. Nie stroni się od pamiątek z egzotycznych wakacji. Pojawiają się choćby figurki etniczne, rzeźby i ceramika ozdobna. Na ścianach wiesza się zdjęcia i grafiki w efektownych ramkach. Piękne efekty dają poza tym tekstylia z ludowymi wzorami. Pod tym względem nurt ten mocno zbliża się do popularnej obecnie tendencji boho.



Kolonializm w wystroju wnętrz tak naprawdę jest uniwersalny. Subtelne elementy, jak pojedyncze antyczne meble, piękne dywany lub figurki orientalizujące, da się bowiem wykorzystać w każdej aranżacji, nawet w skrajnie uproszczonym wnętrzu nowoczesnym. Wprowadzają do niego nieco życia i indywidualizmu domowników.



W jakich pomieszczeniach wykorzystać styl kolonialny?



W przestrzeniach utrzymanych w duchu kolonialnym stawia się na budowanie nastroju i klimatyczności. Trudno się zatem dziwić, że najchętniej wykorzystuje się tę tendencję przy urządzaniu pomieszczeń typowo rekreacyjno-reprezentacyjnych, w których pragnie się odpocząć, zrelaksować lub przyjąć gości.



Nurt świetnie sprawdza się przy tworzeniu eleganckiego salonu lub jadalni. Można w tym duchu zaprojektować przepiękną sypialnię. Pojedyncze elementy da się jednak wprowadzić w zasadzie do wszystkich wnętrz, by zbudować spójną całość aranżacyjną dla całego domu lub mieszkania.



Efektowne i wygodne mieszkania kolonialne



Styl kolonialny, choć zalicza się do nurtów tradycyjnych, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Miewa wiele twarzy i daje sporą swobodę w kształtowaniu domowych wnętrz. Może właśnie dlatego ma tak duże grono zwolenników, którzy wykorzystują go do kreowania interesujących, eleganckich przestrzeni - przytulnych, wygodnych i przyjaznych dla domowników.


Data publikacji: 27.01.2023

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również