Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Wynająć czy kupić mieszkanie?

Wynająć czy kupić mieszkanie?

Szczególnie wśród młodych ludzi przeważa przekonanie, że lepiej jest tymczasowo wynajmować mieszkanie. Czy jednak wybór ten faktycznie można uznać za słuszny? W dzisiejszym artykule przybliżymy wam kwestie warunkujące wynajem nieruchomości a jej kupno.

Koszty


Rynek nieruchomości na terenie Polski rozwija się w wyjątkowo dynamiczny sposób. Z tego powodu wynikają zarówno zalety, jak i niestety wady, co widać, chociażby w kwestii miesięcznego wydatku za najem mieszkania w przypadku większych miast. Mowa tu nawet o wydatku rzędu 2 tysięcy złotych!


Dla większości osób w kraju takie pieniądze wydają się oderwane od rzeczywistości, szczególnie że warunki takich mieszkań często są niewspółmierne do ceny. Tym bardziej, gdy mowa o osobach bez zobowiązań związkowych (wyjątkami są te cieszące się dużymi zarobkami).


Co ciekawe, miesięczne koszty zobowiązań związane z regulowaniem hipoteki na mieszkanie mogą okazać się niższe, niż te w przypadku najmu. W związku z tym korzystanie z „cudzego” mieszkania przez dłuższy czas (miesiące, a nawet lata) wydaje się nieekonomiczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że chcąc kupić własne mieszkanie, konieczne będzie spłacenie większej kwoty od tej, która została pożyczona. Warto wspomnieć o możliwości odciążenia domowego budżetu za sprawą wynajmu części nieruchomości (przykładowo jednego pokoju). To sprawi, że wieloletnie bankowe zobowiązanie przestaje być tak uciążliwą perspektywą.


Kwestia bezpieczeństwa


Własne mieszkanie zapewnia poczucie bezpieczeństwa, nieporównywalne w przypadku wynajmowanego obiektu. Składa się na to zarówno zaufanie do domowych rozwiązań architektonicznych (na które mamy indywidualny wpływ), jak i zabezpieczenie się przed niespodziewaną utratą dachu nad głową (gdy zerwana zostanie umowa najmu przez właściciela nieruchomości).


Istotna w tym wszystkim jest również świadomość tego, że wydatki włożone w wynajem zostaną na swój sposób zmarnowane, ponieważ nie ma żadnej możliwości ich odzyskania. Inaczej będzie w przypadku zakupu mieszkania. Gdy kredyt hipoteczny zostanie spłacony, obiekt staje się własnością kredytobiorcy, który może, w zależności od sytuacji, nadal w nim zamieszkiwać, wynająć go lub sprzedać.


Oczywiście, trzeba też spojrzeć na to zagadnienie z drugiej strony. Dla wielu osób kredyt bowiem wymusza, pozostanie w jednym miejscu, dopóki się go nie ureguluje.

Data publikacji: 19.08.2020

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również