Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Zewnętrzny nadzór budowlany - na czym konkretnie polega i jakie są zalety?

Zewnętrzny nadzór budowlany - na czym konkretnie polega i jakie są zalety?

Wiele osób marzy o wybudowaniu swojego domu, w którym można zamieszkać z całą rodziną. Jest to oczywiście związane ze stworzeniem profesjonalnego projektu oraz zaangażowaniem fachowej firmy budowlanej. Niestety nie każda z tych firm wykonuje swoje zadania z należytą starannością, przez co później trzeba nanosić sporo poprawek. Generuje to dodatkowe koszty, a nie wszyscy dysponują sporymi oszczędnościami, aby "przymknąć na to oko".


Zewnętrzny nadzór budowlany - kiedy się przyda i jak to działa?


Rozwiązaniem problemów u różnych inwestorów może być zewnętrzny nadzór budowlany, a więc zatrudnienie specjalisty, który zweryfikuje przebieg prac budowlanych. Często inwestorzy nie są w stanie zająć się tym samodzielnie, bo nie mają na to czasu lub nie dysponują odpowiednią wiedzą branżową. Specjalista będzie reprezentował interesy inwestora i zajmie się nadzorem wszelkich zaplanowanych prac od A do Z. Oczywiście można zlecić nadzór jedynie nad konkretnym etapem budowy, lecz dużo bardziej opłacalnym krokiem jest kompleksowe skorzystanie z usług zewnętrznego nadzoru budowlanego. Niesie to za sobą ogrom zalet:



  • przyspieszenie prac budowlanych,

  • dopilnowanie porządku na budowie,

  • oszczędności w kosztach.


Często zdarza się tak, że budowlańcy sugerują inwestorom niewłaściwe zmiany, które nie prowadzą do niczego dobrego. Niekiedy warto to wstrzymać, a zajmuje się tym właśnie zewnętrzny nadzór budowlany. Przyda się to zwłaszcza osobom, które nie znają się za bardzo na budownictwie oraz tym, które są zapracowane.


Zewnętrzny nadzór budowlany - sprawdzanie jakości wykonanych usług oraz użytych materiałów


Zewnętrzny nadzór budowlany odpowiada w dużej mierze za sprawdzanie jakości wykonanych usług oraz użytych materiałów. Specjalista (musi posiadać wymagane uprawnienia) może zasugerować kierownikowi budowy, iż wykorzystywane przez niego materiały nie są odpowiednie i mogą nieść za sobą zagrożenie dla stawianej konstrukcji oraz ludzi. Wszelkie polecenia muszą być odnotowywane w dzienniku budowy. Może chodzić m.in. o niezwłoczne usunięcie wszelkich nieprawidłowości oraz przedstawienie kompletnej dokumentacji budowlanej.


Inwestorzy często nie pokazują się na placu budowy nawet przez kilkanaście dni lub kilka tygodni. Warto pomyśleć w takiej sytuacji o "prawej ręce", która zajmie się wszystkim na miejscu i będzie pośrednikiem pomiędzy inwestorem a ekipą budowlaną. W ten sposób budowa domu przebiegnie zgodnie z planem i zaakceptowanym projektem. Nie dojdzie przy tym do żadnych opóźnień. Dodatkowym atutem jest to, że w portfelu inwestora pozostanie więcej pieniędzy. 

Data publikacji: 21.07.2021

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również