Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Czy mieszkanie w Warszawie to dobra inwestycja?

Czy mieszkanie w Warszawie to dobra inwestycja?

Warszawa jako wielkie i różnorodne miasto daje ogromne możliwości rozwoju, nic więc dziwnego, że liczy sobie ponad 2 miliony mieszkańców, których wciąż przybywa. Ponad połowa z nich to przyjezdni, wielu z nich wynajmuje mieszkania długoterminowo lub planuje zakup własnych czterech kątów. Z każdym rokiem zwiększa się również zainteresowanie nieruchomościami luksusowymi, o wyższym standardzie wykończenia i w prestiżowej dzielnicy. Z tego punktu widzenia zakup nieruchomości jest świetną okazją na pomnożenie własnego kapitału. Mieszkanie można traktować jako inwestycję krótkoterminową, co oznacza, że po zakupie może ono zostać sprzedane lub długoterminową, która wiąże się z jego wynajmem.

Która jest bardziej opłacalna, a która niesie ze sobą większe ryzyko? Czy warto zainteresować się np. willą na sprzedaż w Warszawie na Mokotowie?


Inwestycja krótkoterminowa – sprzedaż


            Prawdziwą sztuką i sensem całej inwestycji jest sprzedać drożej, niż się kupiło. Zaletą inwestycji krótkoterminowej jest szybki zastrzyk gotówki. Czy opłaca się zakup mieszkania od dewelopera, willi na warszawskim Mokotowie? Sprzedaż takiej nieruchomości nie powinna być kłopotem, jeśli mieszkania szybko znalazły nabywców na rynku pierwotnym. Wówczas możemy liczyć na to, że inwestycja będzie opłacalna. Czy wykańczać mieszkanie w stanie deweloperskim? Praktyka pokazuje, że warto dopracować sprzedawaną nieruchomość. Kupcy zwracają uwagę na to, jaką ilość pracy i pieniędzy będą musieli sami „włożyć” w mieszkanie. Brak podłóg, gołe ściany i zwisające kable nie będą atrakcyjnym widokiem. Za to przytulnie urządzone wnętrza wywołują u kupujących pozytywne emocje, które mogą być bodźcem do podjęcia decyzji o zakupie mieszkania. Jeśli jednak nie chcemy inwestować dużej kwoty w wystrój mieszkania, warto zadbać o podstawowe rzeczy, takie jak malowanie ścian, wykończenie podłogi, wyposażenie salonu i kącika jadalnego, by stworzyć bardziej domową atmosferę. Należy także zwrócić uwagę na standard budynku, w którym mieszkanie się znajduje, gdyż charakter jego wykończenia powinien pod względem jakości korespondować z materiałami, których użyto w całym obiekcie. Jeśli kupujemy apartament w willi w Warszawie na prestiżowym Mokotowie, to żeby zachować spójność całości – materiały wykończeniowe muszą być wysokiej klasy. Przykładowo: w apartamentowcach Cristal Park Residence okna wykonane zostały z egzotycznego drewna meranti, a do wykończenia elewacji użyto płyt z naturalnym fornirem. Podłoga z linoleum i plastikowe parapety mogą stanowić zbyt duży kontrast pomiędzy częścią zewnętrzną i wewnętrzną.


Inwestycja długoterminowa – wynajem


Wynajem to zapewnienie pasywnego dochodu przez długi czas. Średnia rentowność netto wynajmu w Warszawie to aż 5,5%. Rentowność mieszkań wyższej klasy to 6-8%, natomiast średnia rentowność lokat bankowych to zaledwie 1,49%. Poza bieżącym przychodem z wynajmu, mieszkanie będzie przynosiło także inny zysk – jego wartość będzie rosła z czasem (statystycznie koło 2% w ciągu kilkunastu lat). Z liczb jasno wynika, że ulokowanie kapitału w nieruchomości opłaca się bardziej, niż pozostawienie go w banku. Jednakże wiąże się to z ryzykiem, jakim mogą się okazać lokatorzy, którzy nie tylko mogą zniszczyć mieszkanie, ale także je zadłużyć zalegając z opłatami. Kolejnym minusem tej formy inwestycji jest konieczność oczekiwania na zysk z wynajmu. Odwrotnie niż przy inwestycji krótkoterminowej – wpływy na konto będą stopniowe, comiesięczne, jednak ich suma może przewyższyć tę, która pochodziłaby ze sprzedaży mieszkania. Oczywiście mieszkanie na wynajem należy odpowiednio wyposażyć. Warto zainwestować w sprzęty wyższej jakości, których nie trzeba będzie często naprawiać, co docelowo obniży koszty ich utrzymania. Jeśli chodzi o nieruchomości premium, to z pewnością znajdą się chętni do ich zamieszkania w tak prestiżowym mieście, jakim jest Warszawa. Mokotowskie wille będą więc doskonałą inwestycją, która z czasem zacznie przynosić zadowalające zyski. Na tle konkurencji wyróżnia się unikatowa inwestycja Cristal Park Residence – luksusowe wille miejskie, które noszą nazwy kamieni szlachetnych – to perełki na mapie Mokotowa.


Jak wybrać odpowiednie mieszkanie?


            Mieszkanie, które chcemy korzystnie sprzedać lub wynajmować, powinno znajdować się w odpowiedniej okolicy – w pobliżu (lub z dobrym dojazdem do) centrum, uniwersytetu, miejsc pracy, obwodnicy, itp. Obecnie na rynku cenione są nieruchomości znajdujące się w pobliżu zieleni, ale z dobrym dostępem do benefitów wynikających z życia w wielkim mieście. W Warszawie wszystkie kryteria spełnia Mokotów. Wille o wysokim standardzie, z ogrodami, z dogodnym dojazdem do wielu części stolicy, w niedalekiej odległości od sklepów i centrów handlowych – będą świetnym zakupem dla osoby, która ma zamiar zarabiać na nieruchomości.

Data publikacji: 19.08.2020

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również