Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Dachówka – jak wybrać odpowiednią?

Dachówka – jak wybrać odpowiednią?

Dom powinien być budynkiem, na którym można polegać. Jednym z głównych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, jest dachówka. Stanowi ona warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, przez co musi być trwała i solidna. Na rynku można spotkać się z jej różnymi rodzajami, przez co warto wiedzieć, czym charakteryzuje się każda z nich. Jak dobrać odpowiednią dachówkę?



Dachówka – na co zwracać uwagę?



Każda dachówka ma swoje wyjątkowe parametry, które odkreślają jej przeznaczenie i funkcjonalność. Jak wybrać je tak, aby dachówka spełniała swoje zadanie?




  • Ciężar dachówki – tutaj kluczowe jest, aby dobrać ciężar, który nie będzie nadmierny dla więźby. Niektóre nie poradzą sobie z ciężkimi dachówkami i lepiej będzie postawić na opcje z blachy.

  • Wymiary dachówki – ważne, aby były one zgodne z potrzebami. Najważniejszym aspektem jest tutaj grubość – im dachówka jest grubsza, tym większe natężenie zmian pogodowych zniesie. Żywotność tę docenią szczególnie domy pomorskie, gdzie silnych wiatrów nie brakuje.

  • Powłoka dachówki – choć porowate opcje mogą być estetycznie przyjemne dla oczu, pozwalają na zagnieżdżanie się zanieczyszczeń. Z tego powodu lepiej stawiać na opcje gładkie.



W tym wszystkim należy pamiętać, że istnieją też różne kształty dachówek – najczęściej można spotkać się z dachówkami:




  • falistymi,

  • karpiówkami,

  • esówkami,

  • marsylkami,

  • płaskimi,

  • mniszkami.



Odpowiednie małopolskie firmy budowlane powinny doradzić w przypadku kształtu, gdyż każdy dach i warunki będą miały inne potrzeby. Ważna jest też estetyka – coraz częściej stosuje się dachówki płaskie, gdyż wpisują się w minimalistyczne aranżacje.



Jaki materiał dachówki wybrać?



Na rynku budowlanym można spotkać się z dwoma podstawowymi materiałami, które tworzą dachówki – jest to beton i ceramika. Czym różnią się one od siebie?




  • Dachówka ceramiczna – powstałe na bazie gliny, która podgrzewana jest do temperatury 1000 stopni Celsjusza, dachówki te charakteryzują się niską nasiąkliwością, wysoką twardością i wytrzymałością w kontekście uszkodzeń mechanicznych. 

  • Dachówka betonowa – powstają z zaprawy cementowej, którą miesza się z wodą, piaskiem kwarcowym i dodatkami. Łatwiej tutaj o dokładność kształtu, gdyż niepotrzebna jest obróbka termiczna. Charakteryzują się niższą ceną, zachowując podobne właściwości do opcji ceramicznych, posiadając nawet niższą nasiąkliwość. 



Nieważne, czy to województwo lubelskie, czy inne – pogoda w Polsce jest bardzo zróżnicowana, przez co warto dobierać wytrzymałe dachówki. Dla osób, które pragną wyjątkowego wyglądu, ceramika będzie lepszym wyborem. Wszyscy, którzy pragną taniego i skutecznego rozwiązania, powinni postawić na dachówki betonowe. Do tego warto też spojrzeć na pozostałe parametry, a wtedy długa żywotność dachu będzie gwarantowana.


Data publikacji: 21.09.2022

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również