Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Jak stylowo oświetlić salon?

Jak stylowo oświetlić salon?

Salon to serce każdego domu, w którym każdego dnia spędzamy sporo czasu na pracy, zabawie lub rekreacji. Powinien być zatem perfekcyjnie zaprojektowany, by jak najlepiej spełniać oczekiwania i potrzeby użytkowników. Do tego celu niezbędne bywają nie tylko odpowiednie meble, ale też system oświetleniowy.



Jakie lampy najlepiej zainstalować w salonie? Czym się kierować podczas dobierania opraw i źródeł światła? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.



Lampy w salonie - różne rodzaje oświetlenia do pokoju dziennego



Przyjemny wystrój salonu wpływa na komfort użytkowników i funkcjonalność przestrzeni. Olbrzymią rolę odgrywa w tym właściwie zaprojektowany system oświetleniowy. Jego wielkość i forma zależą oczywiście od tego, do czego wykorzystuje się dane pomieszczenie. Inaczej powinno wyglądać oświetlenie w miejscu do pracy, inaczej w przestrzeni do wypoczynku lub zabawy.



Podstawowa zasada głosi, że w salonie należy wykorzystać przynajmniej kilka opraw o różnej wielkości i formie. Najczęściej lampy salonowe dzieli się na trzy grupy:




  • ogólne,

  • zadaniowe,

  • dekoracyjne.



Do pierwszej kategorii zaliczają się przede wszystkim produkty, dzięki którym zyskuje się możliwość bezpiecznego przemieszczania się i korzystania z wnętrza pokoju dziennego. Niekiedy uzupełnia się je o oświetlenie boczne (ścienne), trafiające choćby do kącika telewizyjnego lub w pobliże zestawu mebli wypoczynkowych.



Lampy zadaniowe to natomiast rozwiązania, pozwalające na realizację precyzyjnych zadań wzrokowych, na przykład czytania i pisania, majsterkowania na kanapie w salonie.

Oświetlenie dekoracyjne z jednej strony stanowią efektowne oprawy, utrzymane w stylu wnętrza. Z drugiej są to produkty emitujące przyjemne, rozproszone światło, dopełniające klimat wnętrza. Bywa to doświetlenie ciekawych elementów wyposażenia lub detali architektonicznych (choćby sufitów podwieszanych).



Jakie rodzaje opraw wybrać do salonu?



Tak duże zróżnicowane funkcji systemu oświetleniowego sprawia, że we wnętrzu należy wykorzystać różne typy lamp. Jakie produkty wybrać? Szeroki ich wybór oferuje choćby LightPlus.



Podstawą pozostają najczęściej oprawy sufitowe i wiszące (również okazałe żyrandole), umieszczane w centrum pomieszczenia, dopasowane wyglądem do stylu wnętrza. Chętnie uzupełnia się je zestawem kinkietów, umieszczanych w strategicznych częściach pokoju.



W pobliżu zestawu mebli wypoczynkowych chętnie ustawia się lampy stojące podłogowe lub stołowe. W aranżacjach skandynawskich i boho najczęściej są to konstrukcje drewniane na trójnogu z tekstylnymi abażurami w jednorodnym, stonowanym kolorze lub w geometryczne czarno-białe-wzory. W eleganckich salonach klasycznych bądź glamour pojawiają się natomiast metalowe, mocno wypolerowane modele ze szklanym kloszem.



Do oświetlenia bocznego lub dekoracyjnego można wybrać również dyskretne i niewielkie taśmy LED lub oczka wpustowe. Nie zajmują cennego miejsca, a przy tym zapewniają odpowiednie światło, dopasowane do potrzeb użytkowników. Stosuje się je nie tylko w ciasnych wnętrzach, gdzie każdy centymetr metrażu bywa szczególnie cenny.



Jak dobrać źródła światła do oświetlenia salonu



Najpopularniejszymi obecnie źródłami światła do domu są produkty LED. Odznaczają się energooszczędnością i dużą żywotnością, co pozwala skutecznie ograniczyć wysokość domowych wydatków, przy zachowaniu optymalnego komfortu oświetleniowego.



Można spotkać modele LED z rozmaitymi gwintami, dzięki czemu łatwo da się wykorzystać je z większością modnych opraw oświetleniowych.

O czym pamiętać, gdy dobiera się źródła światła? Ważne jest natężenie światła - słabszy strumień światła sprawdza się przy oświetleniu ogólnym (100 lx), mocniejsze światło bywa potrzebne przy lampach zadaniowych (nawet do 500 lx).



Gdy dopasowuje się temperaturę barwową, trzeba zastanowić się nad przeznaczeniem danej lampy. Produkty główne i zadaniowe powinny emitować światło jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Punkty świetlne o przeznaczeniu dekoracyjnym, budującym przytulny klimat mogą natomiast dawać światło o cieplejszych tonach, sprzyjające przyjemnej rekreacji.



Nowoczesne i stylowe oświetlenie salonu



Oświetlenie salonu powinno być zróżnicowane i wielofunkcyjne. Musi zatem składać się z różnych opraw i źródeł światła, odznaczających się skutecznością i sporymi walorami estetycznymi. Dzięki temu stworzy się optymalne warunki w każdym pokoju dziennym, bez względu na jego wielkość i styl aranżacyjny.


Data publikacji: 27.03.2023

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również