Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Klimatyzacja do mieszkania – czym się kierować przy wyborze urządzenia?

Klimatyzacja do mieszkania – czym się kierować przy wyborze urządzenia?

System klimatyzacji może znacząco podnieść komfort użytkowania mieszkania nawet w te najbardziej upalne dni. Kiedy będzie trzeba, schłodzi powietrze, a w razie potrzeby je ogrzeje. Klimatyzator do mieszkania nie jest już dzisiaj zbędnym luksusem, tylko standardem, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. Jak go poprawnie wybrać i na co zwrócić uwagę, żeby dobrze zainwestować pieniądze?



Klimatyzatory ścienne a przenośne w mieszkaniu



Wśród technologii poprawiających jakość życia klimatyzacja nie ma sobie równych. Przydaje się szczególnie w mieszkaniach położonych na górnych kondygnacjach i tych mocno nasłonecznionych. Bez względu na okoliczności pozwala utrzymać przyjemny chłód podczas upałów i zapewnić dodatkowe ciepło, gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu jest zbyt niska.


Jeśli klimatyzacja ma spełniać swoje założenia, trzeba wybrać odpowiedni model. Choć w większości mieszkań montuje się stacjonarne systemy, dostępne są też warianty mobilne. Czym się różnią?



  • Ścienny klimatyzator do mieszkania jest urządzeniem wyjątkowo wydajnym i energooszczędnym. Sprzęt składający się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej może nie tylko chłodzić, ale też ogrzewać powietrze, osuszać je i wentylować. Taka instalacja będzie idealna do mieszkania własnościowego. Niezbędna jest jednak zgoda spółdzielni lub właściciela budynku na montaż.

  • Klimatyzacja przenośna nie wymaga instalacji na stałe i może być dowolnie przemieszczana. Świetnie sprawdza się w lokalach wynajmowanych oraz w mieszkaniach, w których ze względów technicznych nie ma możliwości zamontowania modelu ściennego.




Kobieta korzysta z przenośnego klimatyzatora



- Klimatyzatory ścienne KAISAI cechuje się większą efektywnością niż te mobilne i zapewniają większe oszczędności, dlatego są najchętniej montowane. Na model przenośny można się natomiast zdecydować wtedy, kiedy nie ma możliwości montażu standardowego urządzenia, np. w zabytkowych kamienicach. Jednostka przenośna może pracować w trybach chłodzenia, grzania, osuszania i wentylacji, a przy tym jest bardzo wygodna w użyciu – mówi Piotr Materek, Kierownik ds. Technicznych w KAISAI.



 



Jaką klimatyzację ścienną wybrać? Klasyczną czy multi-split?



Ścienne klimatyzatory dzielą się na dwa typy: jednostki klasyczne oraz systemy multi-split.



  • Standardowa instalacja jest zestawem składającym się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej wewnętrznej, którą przeznaczono do chłodzenia powietrza np. w kawalerce lub mniejszym mieszkaniu dwupokojowym.

  • Klimatyzator do mieszkania typu multi-split to natomiast system, w którym jedna jednostka zewnętrzna jest połączona z kilkoma jednostkami wewnętrznymi, co umożliwia ogrzanie i schłodzenie powietrza w większym mieszkaniu.




Klimatyzacja typu multi-split do mieszkania



Wybór między standardową klimatyzacją do mieszkania a opcją multi-split jest zależny przede wszystkim od wielkości danego „M”. W nowoczesnym studio lub kawalerce wystarczy zamontować jedno urządzenie, ale w lokalach większych wskazana będzie instalacja przynajmniej dwóch jednostek wewnętrznych w ramach systemu multi-split.



Klimatyzator do mieszkania – jak dobrać odpowiednią moc?



Najważniejszym parametrem klimatyzacji jest jej moc, a tę dobiera się do wielkości mieszkania. Należy przyjąć, że na 10 m2 konieczna będzie klimatyzacja ścienna o mocy 1 kW, więc w mikro-kawalerce z powodzeniem sprawdzi się klimatyzator o mocy 2,6 kW, a do mieszkania o powierzchni 35 m2 całkowicie wystarczające będzie urządzenie o mocy 3,5 kW. Analogicznie do mieszkania o powierzchni ok. 50 m2 należy wybrać klimę o mocy 5,3 kW, a do większego 7,0 kW.


Przy doborze mocy klimatyzacji do mieszkania warto też wziąć pod uwagę specyfikę konkretnej nieruchomości. Niektóre są mocno nasłonecznione i łatwo się nagrzewają, a inne wręcz przeciwnie – są dużo ciemniejsze i zimniejsze.


- Jeśli mieszkanie jest zlokalizowane na górnych piętrach, ma południową wystawę lub znajduje się w nieocieplonym budynku, do wyliczonej mocy warto dołożyć jeszcze kilkaset wat. Taki naddatek da pewność, że instalacja poradzi sobie ze schłodzeniem powietrza nawet w najtrudniejszych warunkach – tłumaczy Piotr Materek.




Para na kanapie w klimatyzowanym pokoju



Klimatyzatory ścienne – na co zwrócić uwagę?



Nowoczesna klimatyzacja może mieć dodatkowe funkcje zwiększające jej możliwości użytkowania. Warto zwrócić uwagę na sprzęt z opcją nawiewu 3D pozwalającego lepiej dystrybuować powietrze i równomiernie rozprowadzać je po całym pomieszczeniu. Pomocny może być też moduł Wi-Fi, dzięki któremu działaniem klimatyzacji do mieszkania będzie można sterować przy użyciu smartfona z dowolnego miejsca. Szczególnie pomocy jest timer, który sprawia, że urządzenie automatycznie się wyłącza o wybranej godzinie – ta funkcja przydaje się chociażby w porze snu.


Istotna jest też wysoka klasa energetyczna klimatyzatora do mieszkania, najlepiej A+++, dzięki której instalacja zużyje mniej prądu. Popularnością cieszą się też urządzenia z funkcją jonizacji emitujące jony eliminujące zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu oraz bakterie, zarodniki roztoczy i wirusy. Funkcjonalność sprzętu zwiększy też dostępność trybów Eco i GEAR.


To, czy lepszym wyborem będzie klimatyzacja ścienna, czy przenośna, najlepiej oceni specjalista. Zalecamy konsultację z ekspertem HVAC – w ten sposób inwestycja zwróci się z nawiązką!


Data publikacji: 19.08.2024

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również