Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Koparka – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Koparka – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Chcąc efektywnie wykonywać prace budowlane niezbędne jest zaopatrzenie się w profesjonalny sprzęt. Jeśli na placu budowy znajduje się koparka budowlana, większość prac posuwa się zdecydowanie szybciej, niż gdyby wykonywać je ręcznie. Poza pracami, w których oczywiste jest wykorzystaniu sprzętu, takiego jak koparki gąsienicowe, czy koparki kołowe, warto wiedzieć, kiedy wykorzystać je w drobniejszych pracach.



  1. Do czego używa się koparki budowlanej?

  2. Charakterystyka i budowa koparek

  3. Koparka - kupić czy wynająć? Wady i zalety"


Usługi koparki można zlecić odpowiedniej firmie, jednak jeśli prowadzi się działalność budowlaną, czasem jednak warto rozważyć jej zakup. Trzecią opcją jest jedna wynajem, który też czasem się opłaca. Która opcja będzie lepsza w Twoim wypadku? Jakie są możliwości i wady oraz zalety każdego z rozwiązań?


Do czego używa się koparki budowlanej?


Sprzęt, taki jak koparka kołowa lub budowlana w innym wariancie może zostać wykorzystany między innymi do niwelowania i wyrównywania terenu. Wynajem koparki jest bardzo opłacalny, jeśli trzeba wyrównać więcej niż kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni, gdyż wykonywanie takiej pracy ręcznie nie jest już opłacalne. Koparka gąsienicowa jest w stanie wjechać nawet na podmokły teren, więc można ją wykorzystać właściwie w każdym miejscu.


Koparkę wykorzystuje się także do kopania fundamentów pod domy, garaże, a nawet do niwelowania terenu pod wylanie płyty fundamentowej. Warto zainteresować się takim sprzętem także podczas stawiania ogrodzenia. Jeśli jest go więcej niż kilkaset metrów, koparka może sporo pomóc, a przy okazji można ją wykorzystać do ewentualnego karczowania drzew i karp na działce.


Charakterystyka i budowa koparek


Maszyny budowlane tego rodzaju mogą mieć dwa rodzaje napędu. Są to wersje gąsienicowe lub wersje na kołach. Te pierwsze charakteryzują się tym, że są bardziej uniwersalne, gdyż mogą wjechać praktycznie wszędzie, nawet tam gdzie koparki na kołach już nie wjadą. Trzeba jednak pamiętać, że trzeba je transportować na lawecie. Ponadto poszczególne koparki mogą różnić się tym, czy mają jedynie szuflę, czy też wysięgnik z ładowarką. Wybór jednej z koparek zależy więc przede wszystkim od celu - od tego, jakie prace ma wykonywać oraz po jakim terenie będzie się ona poruszać.


Koparka – kupić czy wynająć? Wady i zalety


Używane koparki mogą kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych, choć jest to zależne od modelu. Profesjonalne koparki, takie jak Liebherr to koszt nawet kilkuset tysięcy złotych, a najtańsze używane modele to minimum 100 000 zł. W nowych ogłoszeniach czasem pojawiają się niższe ceny, lecz są rzadkością. Jeśli nie prowadzi się regularnie prac budowlanych, bardziej opłaca się wynająć koparkę. Koparka budowlana to koszt najmu od kilkuset złotych za dzień, co daje firmie dużą elastyczność.


Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej firm, które widzą w wynajmie duże plusy. Jako najważniejsze należy wymienić brak odpowiedzialności za sprzęt, który jest przecież ubezpieczony w firmie, od której go wynajmujemy. Do tego dochodzi brak stresu związanego z tak duża inwestycją i ciągłym myśleniem, że się ona nie zwraca, na przykład wtedy, kiedy chwilowo sprzęt nie znajduje się w użyciu. Plusem wynajmu jest również to, że sprzęt można wynająć po prostu na czas, kiedy jest potrzebny. Kiedy posiada się własną koparkę, niezbędne jest dbanie o sprzęt, przeglądy, wymiana ewentualnych części i również ubezpieczenie. Wynajem na budowach jest więc coraz bardziej rozpowszechniony i coraz bardziej opłacalny.


 


 


 

Data publikacji: 30.08.2021

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również