Pompy ciepła, czyli jak ogrzewać dom ekonomicznie i ekologicznie
Pompy ciepła pozwalają na wykorzystanie energii z otoczenia do produkcji ciepła. Dzięki swojej efektywności i niskim kosztom użytkowania stanowią coraz częstsze rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego i ekonomicznego sposobu na ogrzewanie domów.
Jednym z głównych atutów pomp ciepła typu powietrze-woda jest ich łatwość montażu. W przeciwieństwie do tradycyjnych pieców lub kotłów, które wymagają rozbudowanej instalacji, pompy ciepła mogą być łatwo zamontowane przez jedną osobę w ciągu kilku godzin. Nie wymagają one skomplikowanego systemu kanałów dymowych, ani spalinowych. Dodatkowo na rynku dostępne są też jednostki zewnętrzne, co sprawia, że pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem dla domów z ograniczoną ilością miejsca.
Kolejną zaletą pomp ciepła jest to, że nie wymagają paliwa stałego. Jest to zatem jeszcze większa oszczędność czasu i miejsca wynikająca z korzystania z tych urządzeń - nie trzeba kupować, transportować ani magazynować węgla, drewna lub innych paliw stałych.
Wiele modeli pomp ciepła wykorzystuje ekologiczny czynnik chłodniczy R290, który nie ma negatywnego wpływu na warstwę ozonową i na globalne ocieplenie. Jest to zdecydowanie korzystne dla środowiska, ponieważ tradycyjne źródła ciepła, wykorzystujące paliwa takie jak olej opałowy czy węgiel, wprowadzają do atmosfery wiele szkodliwych substancji.
Wbrew niektórym opiniom, możliwe jest kupienie pompy ciepła cichej w działaniu, która nie będzie przeszkadzać domownikom. Wiele modeli można też przełączyć w tzw. tryb nocny, który jeszcze bardziej ogranicza głośność urządzenia. Ponadto, pompy ciepła zaprojektowane są na długoletnie użytkowanie, nie wymagają regularnej wymiany. Co więcej, są one bardziej niezawodne niż tradycyjne systemy grzewcze, ponieważ składają się tylko z niewielu części ruchomych - czyli jest mniej elementów, które mogą się zepsuć.
Podsumowując, pompy ciepła są dobrym źródłem ogrzewania, ponieważ oferują wiele korzyści, takich jak: łatwość montażu, brak potrzeby przechowywania paliwa stałego, wysoka wydajność oraz długowieczność. Przed zakupem pompy ciepła jednak warto skonsultować się z fachowcem, aby dobrał on odpowiednią moc urządzenia, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne budynku.