Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Rolety okienne – jakie rozwiązania są dostępne na rynku i które z nich wybrać?

Rolety okienne – jakie rozwiązania są dostępne na rynku i które z nich wybrać?

Urządzając wymarzone mieszkanie tak, aby było piękne i komfortowe zarazem, trzeba pamiętać o wielu szczegółach. Jednym z nich są odpowiednio dobrane osłony okienne. Odpowiednie rolety mogą stać się atrakcyjnym elementem aranżacji wnętrz oraz zwiększyć wygodę domowników. Jakie opcje są dostępne na rynku?

Klasyczne rolety materiałowe


Rolety materiałowe to wciąż najpopularniejszy rodzaj osłon okiennych. Takie rolety wykonane są z tkaniny – zazwyczaj poliestrowej – która nawijana jest na specjalną rolkę obsługiwaną przy pomocy łańcuszka. Atutami tego typu rozwiązania są przede wszystkim atrakcyjna cena oraz duże możliwości w zakresie doboru estetyki. Rolety materiałowe występują w setkach wariantów kolorystycznych, a producenci oferują też często osłony wzorzyste. Istnieją również różne możliwości w zakresie montażu, pozwalające na dobór odpowiedniego dla nas rozwiązania.


Decydując się na zakup rolet materiałowych, warto wybrać takie, które będą montowane w kasecie i opuszczane po specjalnych prowadnicach. Ich przewaga nad roletami wolnowiszącymi polega na tym, że materiał ściśle przylega do krawędzi szyby, dzięki czemu zapewniają lepsze zaciemnienie – nie odstają od okna i światło nie przeciska się przez szpary. Nie ma też problemu z otworzeniem czy uchyleniem okna, gdy roleta jest opuszczona - co może być problematyczne w przypadku rolet wolnowiszących, zwłaszcza gdy ich rolka została zamontowana na ościeżnicy, nad oknem.


 


Rolety plisowane


Rolety plisowane to funkcjonalne, nowoczesne rozwiązanie, dające domownikom sporą kontrolę nad ilością promieni słonecznych, wpadających do pomieszczeń. Plisy prowadzone są po linkach, montowanych we wnęce szybowej skrzydła okiennego – co po pierwsze, nie utrudnia otwarcia okna, gdy osłona jest opuszczona, po drugie, pozwala na osłonięcie wybranego fragmentu szyby. Dodatkowo, na rynku można znaleźć rolety plisowane ze specjalnych modeli tkanin odbijających światło, gwarantujące lepszą ochronę przed promieniowaniem słonecznym: co nie tylko ułatwia osiągnięcie efektu zaciemnienia pomieszczeń, ale też spowalnia latem nagrzewanie wnętrza domu. Tkaniny takie pokryte są od strony szyby warstwą refleksyjną bądź powłoką perłową, która odbija nawet do 60% promieni słonecznych.


Takie rolety to więc dobry wybór do okien, które wystawione są na duże nasłonecznienie – na przykład wychodzących na południe czy zachód. Mogą też sprawdzić się w pomieszczeniach, które zwykle szybciej się nagrzewają – jak kuchnia, która nagrzewa się zarówno na skutek promieni słonecznych, jak i gotowania czy pieczenia.


 


Rolety zewnętrzne


Rolety zewnętrzne montowane są – jak sama nazwa wskazuje – od zewnętrznej strony okien. Wykonane z wytrzymałych materiałów, cechują się dużą odpornością na wpływ czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne.


- Rolety zewnętrzne to jedno z najbardziej polecanych rozwiązań w zakresie osłon okiennych, zwłaszcza do mieszkań położonych na parterze oraz domów jednorodzinnych. Nie tylko pozwalają uzyskać efekt pełnego zaciemnienia pomieszczeń, ale także korzystnie wpływają na termoizolację budynku  i utrudniają dokonanie włamania przez okno – wyjaśnia specjalista marki DAKO, producenta okien, drzwi i rolet.


Nie jest to rozwiązanie najtańsze – jednak z uwagi na jego funkcjonalność i trwałość, warto rozważyć taką inwestycję. Dodatkowo, jeśli zależy nam na roletach, które po opuszczeniu będą przepuszczały pewną ilość światła (ponieważ np. opuszczamy je często w dzień, by nikt nie zaglądał do pomieszczenia z zewnątrz), lepiej  z inną formą osłony okien np. montując rolety zewnętrzne oraz choćby rolety dzień – noc,  jasne rolety tekstylne czy tradycyjne firany.


 


Odpowiednio dobrane rolety zapewnią domownikom prywatność i spokojny sen, niezakłócany światłem z zewnątrz, a także w atrakcyjny sposób uzupełnią aranżację wnętrz.

Data publikacji: 19.08.2020

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również