Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Szafy do domowej pracowni – jak je zaprojektować?

Szafy do domowej pracowni – jak je zaprojektować?

W ostatnim czasie wiele osób decyduje się urządzić pracownię w swoim domu. Warto wydzielić na taki kącik osobne pomieszczenie i wyposażyć go w szafy, blaty robocze oraz inne niezbędne umeblowanie. W tym wpisie skupimy się tylko na wyborze większych mebli. Jakie cechy powinny one mieć, by służyły najlepiej? Podpowiadamy!



Ład w miejscu pracy – by działać sprawniej



Kreatywność rządzi się często swoimi prawami. I choć niektórzy lubią pracować w twórczym chaosie, minimalna organizacja przestrzeni jest wskazana. Uporządkowane otoczenie sprzyja bowiem produktywności. Sprawia, że mniej rzeczy dookoła rozprasza uwagę. Dlatego odpowiednio zaaranżowane szafy (https://www.komandor.pl/meble/szafy) z przemyślanymi schowkami to klucz do sukcesu. W zależności od wielkości pracowni może to być jeden mebel (np. z drzwiami przesuwnymi) lub kilka.



By jak najlepiej urządzić przestrzeń, warto zamówić meble wykonane na wymiar. Wówczas można je dowolnie personalizować, dostosowując m.in.:




  • liczbę i szerokość półek oraz odległości między nimi,

  • to, ile szuflad lub wysuwanych koszy ma mieć szafa,

  • wysokość mebla i jego pozostałe wymiary,

  • konstrukcję drzwi,

  • dodatkowe mechanizmy, ułatwiające korzystanie (cichy domyk, otwieranie bez uchwytu).



A jak dopasowywać styl umeblowania do aranżacji całego miejsca pracy? Pełne pasji i pomysłowości osoby zapewne nie będą miały z tym problemu. My pokażemy Ci kilka inspiracji.



Dla kogo szafy na wymiar do pracowni?



Nowoczesne studio fotograficzne? Przytulna, sielska pracownia malarska? A może warsztat rękodzielniczy? Meble powinny być dopasowane do specyfiki danego pomieszczenia. Przykładowo, krawcowa może potrzebować wielu pojemnych półek na przechowanie materiałów i tkanin. Natomiast osoba robiąca ręcznie biżuterię woli więcej szuflad z organizerami na drobne elementy. Dlatego szafa musi być zaprojektowana w sposób przemyślany, z uwzględnieniem funkcji pomieszczenia.



Domowe atelier jest również świetnym miejscem do wyeksponowania najlepszych prac. Umieszczone na widoku, będą inspirować do dalszych działań. Zwrócą ponadto uwagę osób odwiedzających pracownię – np. klientów. Warto je umieścić w reprezentacyjnej części pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest zaprojektowanie jednego ze skrzydeł szafy w formie oszklonej witryny. Za nią ułóż np. wytworzone figurki, rzeźby czy elementy biżuterii. Możesz nawet zastosować eleganckie oświetlenie, co uczyni ekspozycję jeszcze bardziej profesjonalną.



Szafa a wystrój pracowni



Planując konstrukcję mebla, warto pamiętać jednocześnie o jego wyglądzie. Szafa powinna być nie tylko funkcjonalnym wyposażeniem, lecz także ważnym elementem całej aranżacji pracowni. Do warsztatu w stylu rustykalnym bądź klasycznym pasuje umeblowanie z płyt imitujących drewno. Z kolei do nowoczesnego lub loftowego pomieszczenia polecamy płyty akrylowe. Nadadzą się one wszędzie tam, gdzie wymagana jest trwałość i wodoodporność. Są dostępne w różnych kolorach, z połyskiem albo bez.



Interesująca opcja na fronty szaf to dekoracyjne panele. Można wybrać te z trójwymiarową strukturą lub ażurowe, ozdobne. Idealnie wpiszą się one w atelier artysty. W loftach sprawdzą się też elementy ze szkła dekoracyjnego – mlecznego lub kolorowego. Warto pamiętać, że na froncie w szafach można łączyć ze sobą różne materiały.



Wyposażenie pracowni musi sprzyjać efektywnej pracy artystycznej. Dlatego warto, aby właściciel takiego miejsca miał je spersonalizowane. Komandor (https://www.komandor.pl/) umożliwia klientom samodzielne zaprojektowanie mebli. Wszystko dzięki intuicyjnej aplikacji. Powodzenia w wykreowaniu wymarzonego kącika kreatywności!


Data publikacji: 22.04.2022

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również