Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania - dlaczego warto?

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania - dlaczego warto?

Zakup mieszkania to popularna forma inwestycji, a sam wynajem jest bardzo opłacalny, zwłaszcza w dużych miastach. Medal ma też i drugą stronę – w takim mieszkaniu łatwiej o zniszczenia. Poza tym trzeba brać poprawkę na różne zdarzenia losowe jak kradzież z włamaniem, dewastacja, zalanie czy pożar.

Chcąc należycie chronić nieruchomość, należy zadbać o kilka istotnych spraw. Przede wszystkim sporządzić umowę najmu uwzględniającą kaucję od lokatora oraz ubezpieczyć mieszkanie. Co więcej, jedna polisa to za mało – potrzebne są dwie, dla właściciela i najemcy. Celem ubezpieczenia jest ochrona mieszkania przed różnymi ryzkami oraz zabezpieczenie interesów obu stron umowy najmu. Praktyka często pokazuje, że w razie szkód najbardziej sporną kwestią jest ustalenie, kto ponosi odpowiedzialność za szkodę i pokrywa koszty jej likwidacji.

Polisa dla właściciela mieszkania – o czym warto pamiętać?

Właściciel wynajmowanego mieszkania powinien ubezpieczyć je od wielu ryzyk. Podstawowa polisa chroni jedynie mury (czasami też i elementy stałe) przed ogniem i innymi zdarzeniami, które mogą spowodować bardzo duże straty. Jak sugerują eksperci na https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-wynajmowanego-mieszkania-dlaczego-warto warto poszerzyć ją o dodatki odnoszące się do wyposażenia takie jak: dewastacja, stłuczenie przedmiotów szklanych, przepięcie, kradzież z włamaniem czy wandalizm. Zalecane jest również wykupienie OC w życiu prywatnym i pakietu home assistance.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zabezpiecza przed finansowymi następstwami szkód nieumyślnie spowodowanych osobom trzecim, którymi w przypadku właściciela nieruchomości są lokatorzy i sąsiedzi.

Z kolei home assistance umożliwia korzystanie z usług fachowców, np. hydraulika czy elektryka, na zasadach określonych w umowie z ubezpieczycielem. W razie awarii w mieszkaniu takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Ile kosztuje polisa dla właściciela mieszkania?

Koszt polisy dla właściciela mieszkania zależy głównie od zakresu ochrony oraz sum, na które ubezpieczone zostały poszczególne ryzyka. Średnie stawki zaczynają się już od 150 zł za rok – firmy ubezpieczeniowe uwzględniają również szereg innych przesłanek, w tym m.in. wartość, powierzchnię użytkową oraz lokalizację mieszkania.

Polisa dla najemcy – co powinna zawierać?

Polisa dla najemcy wymaga odmiennej konstrukcji niż ma to miejsce w przypadku ubezpieczenia dla właściciela. Z punktu widzenia lokatora najważniejsza jest ochrona należącego do niego mienia ruchomego oraz zabezpieczenie się na wypadek strat, za które może on ponieść finansową odpowiedzialność. W polisie nie może zatem zabraknąć kradzieży z włamaniem, wandalizmu i dewastacji, OC w życiu prywatnym oraz zabezpieczenia wkładu własnego, które przydaje się np. w sytuacji, gdy najemca przeprowadza na swój koszt remont w wynajmowanym mieszkaniu. Wysokość składki ubezpieczeniowej, jaką zapłaci lokator, także zależy przede wszystkim od zawartości polisy, lecz za ok. 50-100 zł rocznie można znaleźć atrakcyjną ofertę zawierającą sporo dodatków.

Polisa mieszkaniowa powinna odpowiadać indywidualnym potrzebom właściciela nieruchomości i najemcy. Każdy z nich przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej powinien zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).
Data publikacji: 19.08.2020

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również