Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

W jakich sytuacjach warto sprawdzić księgę wieczystą?

W jakich sytuacjach warto sprawdzić księgę wieczystą?

Istnieje wiele sytuacji, w których należy szczególnie zadbać o sprawy formalne. Należą do nich np. okoliczności takie jak kupno i sprzedaż nieruchomości. Jednak księgi wieczyste zawierają też inne, bardzo przydatne informacje. Zobacz, kiedy warto do nich zajrzeć!

Księga wieczysta to oficjalny rejestr nieruchomości. Są w nim zawarte zapisy dotyczące  prawa własności oraz obciążeń, a także inne przydatne informacje dotyczące stanu prawnego danej nieruchomości. Warto je sprawdzić przed podjęciem różnych działań – wiedza dotycząca zapisów w księdze wieczystej pozwala uniknąć wielu kłopotów. W jakich sytuacjach konieczne jest ich sprawdzenie?


Księga wieczysta a zakup nieruchomości


Częstym powodem zaglądania do ksiąg wieczystych jest chęć zakupu nieruchomości. Przed dokonaniem takiej transakcji warto zapoznać się ze stanem prawnym nieruchomości, liczbą zameldowanych tam osób i innymi szczegółami. Sprawdzanie księgi wieczystej pozwala też ustalić, kto jest prawnym właścicielem nieruchomości.


Kredyt hipoteczny a księga wieczysta


Taki kredyt jest ściśle związany z nieruchomością. Jeśli została ustanowiona hipoteka, stanowiąca zabezpieczenie dla takiego kredytu, to informacja o tym fakcie zostanie odnotowana w księgach wieczystych. 

Również w przypadku osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, konieczne będzie sprawdzenie ksiąg wieczystych. Takie informacje dotyczące statusu prawnego nieruchomości często trzeba złożyć w banku, zanim kredyt zostanie udzielony.


Księgi wieczyste a budowa domu


Przed rozpoczęciem budowy domu również warto sprawdzić księgi wieczyste nieruchomości. To konieczne, aby sprawdzić, czy nie ciążą na niej żadne ograniczenia lub zobowiązania. Budowa domu to bardzo poważna inwestycja, warto więc mieć pewność, że wszystko przebiega w zgodzie ze stanem prawnym działki.


Księga wieczysta a sprzedaż nieruchomości


Kolejnym działaniem, które zmusza do zapoznania się z treścią ksiąg wieczystych, jest sprzedaż nieruchomości. Warto przygotować się do tego działania i zawczasu sprawdzić, czy w rejestrze widnieją prawidłowe i aktualne dane na temat sprzedawanej nieruchomości.


Postępowanie spadkowe a księga wieczysta


Zapisy pochodzące z takiego rejestru mogą być także przydatne w podejmowaniu decyzji o przyjmowaniu spadku. W księdze wieczystej można znaleźć informacje dotyczące obciążeń hipoteki danej nieruchomości, a także jej statusu prawnego. 


Czy zapisy w księdze wieczystej są skomplikowane?


Język, w jakim napisane są dokumenty, jest dość specyficzny. Często bywa niezrozumiały dla osób, które na co dzień nie są związane z prawem. Dlatego w razie wątpliwości warto skorzystać z usług prawnika. Dzięki temu można otrzymać wiele praktycznych informacji związanych z księgami wieczystymi oraz pomoc w interpretacji obecnych tam zapisów. Prawnik może też wykonać bardziej kompleksowe działania, np. jako pełnomocnik klienta. To opcja, na którą często decydują się osoby mieszkające za granicą i chcące nabyć lub sprzedać nieruchomość w Polsce.


Data publikacji: 18.08.2023

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również