Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Wanna żeliwna, stalowa czy akrylowa – jaką wybrać?

Wanna żeliwna, stalowa czy akrylowa – jaką wybrać?

Na rynku można znaleźć ogromny wybór wanien. Różnią się one nie tylko rozmiarem i kształtem, ale także materiałem, z jakiego zostały wyprodukowane. Przyglądamy się najpopularniejszym opcjom i sprawdzamy zalety oraz wady każdego materiału.


 


W wielu polskich łazienkach ciągle jeszcze można zobaczyć wannę zamiast prysznica. To właśnie wanna zapewnia relaksującą kąpiel po ciężkim dniu, daje moment wytchnienia. Jednak wanna powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również elegancka i trwała. To może zapewnić wybór modelu wanny wykonanego z odpowiedniego materiału. Najpopularniejsze są wanny akrylowe, żeliwne i stalowe. Którą z nich wybrać? 


 


Wanny żeliwne


 


Wanny żeliwne kojarzą się przede wszystkim z dużym ciężarem. Rzeczywiście, to materiał ciężki. Duża wanna żeliwna może ważyć nawet około 80 kg, co utrudnia jej przenoszenie. Nie można jednak zapominać, że żeliwo jest niezwykle trwałe, a więc również wanny z tego materiału są bardzo solidne. Co ważne, takie wanny nie niszczeją z upływem czasu. Gdy będziemy odpowiednio o nie dbać, posłużą nam bardzo długo. Mało tego, wanny żeliwne mają zwykle elegancki wygląd, nieco luksusowy i doskonale pasują zarówno do aranżacji w klasycznym stylu, jak i w stylu retro. Takie wanny mają nierzadko ciekawie zdobione nóżki. Dużym problemem przy zakupie wanny żeliwnej może być mały wybór kształtów i kolorów. Najczęściej bowiem znajdziemy w sklepie białą, prostokątną wannę.  


 


Wanny stalowe


 


Ciekawą propozycją może być również wanna stalowa. Na pierwszy rzut oka trudno nawet rozpoznać, że mamy do czynienia z tym materiałem, ponieważ wanny stalowe są pokrywane nowoczesną emalią, która przy okazji chroni stal przed zarysowaniem i przed preparatami czyszczącymi. Warto zwrócić uwagę, jak gruba jest warstwa emalii. Najlepiej wybierać modele z cieńszą warstwą, która jest trwalsza i bardziej elastyczna.


 


W porównaniu do wanien żeliwnych stalowe są nieco lżejsze. Za to są nieprzyjemne w dotyku, ponieważ stal jest zimna. Problemem może być także fakt, że w takich wannach woda bardzo szybko stygnie, a jej nalewanie generuje dużo hałasu. Z drugiej strony możemy wybierać w wielu kształtach i kolorach wanien stalowych, a modele z tego materiału są dość tanie.


 


Wanny akrylowe


 


Wanny akrylowe cieszą się bez wątpienia największą popularnością. To modele dla tych osób, które poszukują ciekawego kształtu wanny, niekiedy nietypowego, a do tego chcą wybierać z szerokiej palety kolorystycznej. Wanny akrylowe są dość lekkie w porównaniu z innymi wannami, zatem bardzo łatwo je przenosić. Dużą zaletą jest również długie utrzymywanie ciepła wody, zatem nadaje się idealnie do długich, relaksacyjnych kąpieli. W takiej wannie można bez problemu zamontować hydromasaż, co na przykład nie jest możliwe w wannie stalowej. Niestety, chociaż akryl jest dość odporny na wszelkie przebarwienia, to jednocześnie ulega łatwo uszkodzeniom i zarysowaniom.


 


Żeliwo, stal czy akryl? Każdy z tych materiałów ma zalety i wady. Dlatego należy dobrze się zastanowić, na jakich cechach wanny najbardziej nam zależy i pod tym kątem dokonać jej wyboru. 


 


Sprawdź wanny żeliwne na: https://onninen.pl/pl-PL/wanny/wanny-zeliwne,c2751

undefined
Data publikacji: 25.08.2020

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również