Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Wymiana okien w bloku – ile kosztuje i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wymiana okien w bloku – ile kosztuje i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jakość stolarki okiennej w starszych blokach z wielkiej płyty może pozostawiać wiele do życzenia. Kilkunastoletnie, a czasami nawet kilkudziesięcioletnie okna dawno straciły estetykę i swoje pierwotne właściwości użytkowe. Często są nieszczelne, wypaczone, porysowane i mocno zżółknięte. Wymiana okien w bloku jest w takim przypadku jedynym sensownym rozwiązaniem niwelującym wszystkie te mankamenty. Szczęśliwi posiadacze nowej stolarki mogą się cieszyć ciepłem, ciszą i bezpieczeństwem, nie wspominając już o zdecydowanie lepszym wyglądzie wnętrz. Sprawdź, ile kosztuje wymiana okien w bloku i jak je wybrać.



Wymiana okien w bloku – dlaczego warto się zdecydować?



Nie ma chyba osoby, która nie zgodziłaby się ze stwierdzeniem, że okna w dużej mierze warunkują wygląd mieszkania. Jeśli są zachowane w dobrym stanie, dodają wnętrzom uroku, a gdy straszą starością, ewidentnie psują nawet najbardziej dopracowaną aranżację. W końcu przychodzi taki moment, kiedy wymiana okien w bloku staje się nieunikniona, ale niestety nadal w wielu przypadkach jest postrzegana jako bardzo problematyczna i kosztowna, co nie ma pokrycia w rzeczywistości.



Mimo iż koszt wymiany okien w bloku bywa znaczący, to inwestycja w stolarkę otworową przynosi same korzyści. Zakup nowych okien pozwala przede wszystkim ograniczyć straty ciepła w mieszkaniu i tym samym zmniejszyć wysokość rachunków. Zastosowanie energooszczędnej stolarki okiennej obniża koszty ogrzewania nawet o 25%, co w skali roku przekłada się na pokaźną sumę.



Po wymianie wyraźnie poprawia się też akustyka mieszkania, gdyż kilkuszybowe okna mają doskonałe właściwości tłumiące hałas i skutecznie zatrzymują dźwięki dochodzące z podwórka czy ruchliwej ulicy, umożliwiając niczym niezakłócony wypoczynek.



Nowe okna do bloku poprawiają też bezpieczeństwo, co szczególnie docenią posiadacze mieszkań na parterze lub pierwszym piętrze, gdzie ryzyko włamania jest największe. Zastosowanie okien o wysokim stopniu ochrony RC2 wyposażonych w technologie takie jak kontaktrony, płytki przeciwrozwierceniowe i zaczepy przeciwwyważeniowe znacząco ogranicza ryzyko nieuprawnionego wejścia do mieszkania.



- Wymiana okien ma też niewątpliwe zalety estetyczne, tak pod kątem wyglądu elewacji budynku, jak i prezencji samego mieszkania. Nowoczesne zlicowane okna z ukrytymi uszczelkami i większą powierzchnią szyby wyglądają designersko, a przy tym można je łatwiej utrzymać w czystości. Przykładem takich produktów są okna aluminiowe z serii Reveal Unique oraz Loft – mówi Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.



 




Kolekcja okien Reveal OknoPlus



 



Ile kosztuje wymiana okien w bloku?



Kwestie finansowe są bez wątpienia największym hamulcem, przez który odkładamy w czasie decyzję o zakupie nowej stolarki. Często właściciele mieszkań obawiają się, że koszt wymiany okien w bloku przewyższy ich możliwości finansowe i od razu rezygnują z tej inwestycji. Czy słusznie? Okazuje się, że nie, gdyż średnia rynkowa cena nowego okna wynosi 1000-3500 zł, a całkiem małe modele można kupić jeszcze taniej.



- Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje wymiana okien w bloku, dlatego że każdorazowo jest to uzależnione od standardu wybranych rozwiązań oraz od liczby okien i ich rozmiaru. Za nową stolarkę do niewielkiego mieszkania trzeba zapłacić minimum kilka tysięcy złotych, natomiast w przypadku dużego M koszt wymiany okien w bloku będzie wynosił przynajmniej kilkanaście tysięcy – wyjaśnia Mariusz Kudas.



 




Nowe okna w bloku



 



Okna do bloku – jakie wybrać?



Do bloków polecane są zarówno okna z PVC, jak i aluminiowe. W większości przypadków wystarczające będą plastikowe okna wykonane z wytrzymałego polichlorku winylu, natomiast produkty ALU warto wybierać przede wszystkim do dużych przeszkleń, np. otworów balkonowych.



Wybrane modele nie muszą być z obu stron białe – kolor ram zewnętrznych powinien oczywiście odpowiadać wymogom ustalonym przez wspólnotę, ale wewnątrz jest już dowolny i można go dostosować do własnych preferencji.



Na jakie parametry okien warto zwrócić uwagę?



Podczas wyboru okien do bloku należy uwzględnić trzy podstawowe cechy określające jakość stolarki, a są nimi współczynniki Uw, Lt i Rw.




  • Rw to współczynnik izolacyjności akustycznej określający stopień ochrony przed dźwiękami. Ten parametr powinien być jak najwyższy.

  • Lt jest współczynnikiem przepuszczalności światła. Im jest wyższy, tym lepiej okna doświetlą wnętrze.

  • Uw to parametr informujący o ilości energii cieplnej „uciekającej” przez okna.



- Najoszczędniejsza jest stolarka o bardzo niskim Uw. Wieloszybowe okna aluminiowe do bloku od OknoPlus cechują się Uw równym 0,7 W/m2K, czyli niższym niż wymagany przepisami, a tak korzystny współczynnik przenikania ciepła umożliwia maksymalne ograniczenie strat energii – dodaje ekspert.



***



Idealne okna powinny być ciepłe, ciche i solidne. W wyborze stolarki warto kierować się nie tylko samym kosztem wymiany okien w bloku i kwestiami estetycznymi, ale też konkretnymi parametrami, które czarno na białym ukazują jakość stolarki i korzyści wynikające z jej montażu.


Data publikacji: 04.04.2024

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również