Zalety i wady płytek klinkierowych - co warto wiedzieć przed zakupem
Klinkier bardzo często stosowany jest jako efektowna i trwała elewacja, ale w ostatnim czasie prawdziwym hitem są również płytki klinkierowe wewnętrzne. Doskonale sprawdzą się w różnych częściach mieszkania czy domu, dlatego remontując swoje wnętrza, warto rozważyć zastosowanie tych nowoczesnych płytek. Ale przed zakupem opłaca się zapoznać z ich licznymi zaletami oraz wadami, których tak naprawdę nie jest łatwo się doszukać.
Zalety płytek klinkierowych
Jednym z głównych atutów płytek klinkierowych wykonanych z gliny i piasku jest bardzo wysoka odporność na uszkodzenia. Dzięki temu, że płytki klinkierowe cenionej marki Feldhaus są niezwykle twarde, to też nie sposób jest je uszkodzić poprzez zarysowanie ostrym przedmiotem. A to oznacza, że niezwykle trudno jest je wyszczerbić. Ponadto są ognioodporne, niestraszny jest im bezpośredni kontakt z ogniem, co sprawia, że często ten rodzaj płytek wykorzystywany jest do wykończenia kominków. Kolejną zaletą, jaką doceniają posiadacze płytek klinkierowych, jest łatwość utrzymania ich w czystości. Co więcej, klinkier jest odporny na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, a zatem świetnie sprawdzi się na zewnątrz, np. na balkonie czy tarasie.
Wady płytek klinkierowych
Płytka klinkierowa jest nieporównywalnie trwalsza niż płytka ceramiczna, a jej największą wadą jest dość wysoka cena. Stąd też rzadko stanowi główny materiał wykończeniowy. Zazwyczaj płytki klinkierowe na ścianę stosowane są tylko między meblami kuchennymi czy na ścianie w salonie, na której będzie wisiał telewizor. Jednym słowem stanowią dodatek, który podkreśla aranżację wnętrza. Dla niektórych minusem płytek klinkierowych jest też to, że są one dostępne tylko w kilku wariantach kolorystycznych – dominują odcienie brązu, czerwieni oraz pomarańczy. Natomiast jeśli chodzi o kształty i rozmiary, to pod tym względem wybór jest duży.
Płytki klinkierowe to niezwykle trwały materiał wykończeniowy, który doskonale pasuje do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Może też znaleźć zastosowanie na podwórzu, tarasie bądź ogrodzie.