Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Zasuwnice okienne i drzwiowe — czym są i czy warto je doposażyć

Zasuwnice okienne i drzwiowe — czym są i czy warto je doposażyć

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad znaczeniem okucia okien i drzwi? Czy wiesz, że dzięki montażowi zasuwnic drzwi stają się bardziej solidne i trwałe, a przy tym stają się antywłamaniowe? Mimo iż zasuwnica drzwiowa i zasuwnica do okna pełni wiele funkcji i ma liczne zalety, to w dalszym ciągu są to elementy, na które poświęca się zbyt mało uwagi — a przecież drzwi i okna od zewnątrz są pierwszą linią obrony przed włamaniem. Chcesz wiedzieć, dlaczego i jak dobrać zasuwnicę do drzwi balkonowych? Czytaj dalej!Czym są zasuwnice drzwiowe i w jakim celu się je stosuje?Zasuwnica jest jednym z podstawowych elementów okucia. Dzięki niej skrzydło drzwi i okien pracuje prawidłowo.

W przypadku drzwi zasuwnice montowane są wewnątrz skrzydła, dzięki czemu zyskują one pewny stopień ochrony przed włamaniem. Współcześnie coraz częściej stosuje się wielopunktowe zasuwnice i systemy, co poprawia komfort użytkowania i bezpieczeństwo drzwi. Zasuwnice nie tylko pomagają zabezpieczyć mienie, ale również zwiększają stabilizację drzwi, zmniejszają poziom utraty ciepła, a także zwiększają dźwiękoszczelność.Jakie funkcje pełni zasuwnica do okna balkonowego i standardowego?Z kolei zasuwnica okna montowana jest w wyżłobionym miejscu ramy okiennej. Dzięki niej skrzydło otwiera się sprawnie i płynnie zamyka. Warto zadbać o wysoką jakość zasuwnic, ponieważ są to elementy będące w stałym użytkowaniu, przez co, aby uniknąć ich szybkiego zużycia, warto postawić na wytrzymałe, precyzyjnie wykonane i bezawaryjne modele, co jest szczególnie istotne w przypadku zasuwnicy do drzwi balkonowych.Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zasuwnicy do okna i drzwi?Aby zasuwnice mogły spełniać swoje funkcje, muszą mieć odpowiednie wymiary tak, aby pasować do długości wrębu okuciowego do osadzenia zasuwnicy.

Istotna jest także liczba rolek mocujących. Dzięki nim skrzydło okienne lepiej chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i hałasem, zapewnia wentylację pomieszczenia, a także utrudnia potencjalne włamanie.Zalety stosowania zasuwnicy do okna PCV, drzwi i nie tylkoDzięki zamontowaniu zasuwnicy bez trudu można zyskać ochronę antywłamaniową na poziomie RC2. Dużą zaletą jest tutaj wyposażenie w zamek do drzwi balkonowych i skrzydeł okiennych. Szczególnie godny uwagi jest system centralnego sterowania. W ten sposób za pomocą jednego zamka i klucza można zaryglować drzwi i okna w kilku punktach. Rozwiązanie to poprawia komfort i wygodę, ponieważ wystarczy użyć jednego klucza zamiast kilku. Brak potrzeby montażu dodatkowych zamków pozwala zaoszczędzić pieniądze, a przy tym korzystnie wpływa na estetykę okien i drzwi.Zasada działania zasuwnicy i zamka do okien i drzwiOdpowiedni poziom ochrony zapewnią dwa rodzaje zasuwnic:
  • sterowane kluczem — najpopularniejsze rozwiązanie;

  • sterowane klamką — rzadziej spotykane, ale równie solidne i trwałe.Pierwsza możliwość dobrze sprawdzi się jako zasuwnica okna uchylnego. Tutaj skrzydło okna lub drzwi blokuje się po przekręceniu klucza w zamku. Jego odblokowanie możliwe jest po przekręceniu klucza w drugim kierunku.

Z kolei sterowanie klamką lepiej sprawdzi się w przypadku zasuwnicy do drzwi balkonowych PCV, ale nie tylko. Tutaj drzwi będą zaryglowane na bolce i haki po ich domknięciu i uniesieniu klamki w górę. Duże znaczenie ma tutaj zamek do drzwi balkonowych, ponieważ dzięki przekręceniu klucza drzwi są blokowane w dodatkowym punkcie, jakim jest rygiel głównego zamka. Odblokowanie skrzydła możliwe jest po przekręceniu klucza w przeciwną stronę i po naciśnięciu klamki w dół, co zwalnia bolce i haki.

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/produkt/akcesoria-drzwi/zasuwnice/Czy warto inwestować w zasuwnice do drzwi i okien?Decydując się na doposażenie swoich drzwi i okien w zasuwnice, można liczyć na szereg korzyści:
  • zwiększa się podstawowe bezpieczeństwo w tradycyjnym oknie, skrzydle balkonowym i drzwiowym;

  • zwiększa się ochrona przed włamaniem;

  • jest to rozwiązanie solidne, trwałe i z długą żywotnością, nawet przy znacznej eksploatacji.Co więcej, okna i drzwi stają się bardziej szczelne i odporne na otwarcie przez osoby upoważnione dzięki zaryglowaniu z użyciem klucza i klamki.

Jak widać, zasuwnice drzwiowe to dobre rozwiązanie do domów, mieszkań i innych budynków. Mimo iż zasuwnice do okien są elementem dodatkowym, to ze względu na liczne zalety i korzystną cenę warto rozważyć doposażenie w nie.


Data publikacji: 12.05.2023

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również